28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Plakat kolorowy, zaproszenie na warsztaty z projektowania wielkoformatowych gier planszowych które odbęda się 25 i 26 maja 2023 roku w Bibliotece. Warsztaty dla młodzieży.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu zaprasza młodzież do wzięcia udziału w warsztatach projektowania wielkoformatowych gier planszowych na podstawie lokalnych wydarzeń związanych z powstaniem listopadowym. Warsztaty poprowadzi trener posiadający odpowiednią wiedzę i kompetencje zawodowe. Efektem pracy młodzieży będzie wielkoformatowa gra planszowa mająca na celu upamiętnienie lokalnych wydarzeń i bohaterów powstania listopadowego.

 

DLA KOGO WARSZTATY?

- dla młodzieży – grupy liczącej około 15 osób, którzy interesują się historią i lubią podejmować kreatywne zadania. 

 

KIEDY I GDZIE ODBĘDĄ SIĘ WARSZTATY?

-25 i 26 maja 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu w godzinach od 9 do 14.00;  jeden dzień warsztatowy potrwa około 4-5 godzin.

 

JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ WARSZTATY?

Warsztaty zostaną rozłożone na dwa dni. Zostaną poprzedzone spotkaniem organizacyjnym, podczas którego zostanie młodzieży wyjaśniona tematyka warsztatów i udostępnienie materiałów i opracowań historycznych.

Pierwszy dzień warsztatów uczestnicy rozpoczną od poznania przygotowanych przez trenera gier i omówienia ich mechaniki. Na tej podstawie opracowują elementy, które powinny znaleźć się w grze wielkoformatowej i rozpoczną właściwy proces projektowania, który zostanie kontynuowany dnia następnego.

Podczas drugiego dnia bazując na wiadomościach zdobytych wcześniej uczestnicy zostaną podzielenia na mniejsze grupy, których zadaniem będzie zbudowanie własnych gier. Do dyspozycji będą mieć prototypowe, przygotowane wcześniej przez trenera elementy gier oraz kartony, materiały plastyczne i przybory do rysowania.

Zadaniem grup będzie samodzielne wymyślenie mechaniki i reguł gry, pamiętając o warunkach, które musi spełniać i o których było mówione na poprzednim spotkaniu. Pod koniec tej części warsztatów uczestnicy zaprezentują swoje gry. Pozostali uczestnicy będą notować mocne strony danej propozycji po czym wspólnie zostaną one omówione. Nastąpi dyskusja, w efekcie której wspólnie wybrany zostanie jeden pomysł gry, który stanie się fabułą dla gry wielkoformatowej będącej efektem warsztatów. Pomysł zostanie wspólnie dopracowany, nastąpi dokończenie mechaniki i elementów fabularnych gry. Młodzież będzie mieć także udział w projekcie graficznym planszy, projektowaniu instrukcji, a także grafik promujących grę. Nazwiska uczestników warsztatów pojawią się wśród jej twórców. Po opracowaniu wszystkich szczegółów gry zostanie ona przekazana do wydruku.

 

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA GRA?

Wielkoformatowa gra planszowa różni się od tradycyjnej rozmiarem i zaangażowaniem uczestników: gracze nie siedzą przy stole, a pozostają w ruchu, przekładając sporej wielkości elementy zgodnie z ustaloną mechaniką. Tego typu gra o tematyce związanej z historią to doskonałe narzędzie popularyzujące wiedzę o wydarzeniach historycznych w Polsce i w regionie.

Gra wielkoformatowa zaprojektowana w trakcie warsztatów wyróżniać się będzie aspektem fabularnym. Nie będzie polegała tylko na przesuwaniu pionków, ale niesie ze sobą opowieść o walorach edukacyjnych.

Koncepcja gry powstanie w czasie warsztatów. Jej fabuła powiązana zostanie z powstaniem listopadowym i jego wpływie na Połaniec.

 

Serdecznie zapraszamy!

Na zgłoszenia czekamy do 23 maja b.r.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Połaniec a trzy powstania narodowe”, na który Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Biblioteka realizuje projekt we współpracy z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

 

 logo_gotowe.png

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

8_maja_Dzień_Bibliotekarza.png

 

Za pamięć i życzenia z okazji

Dnia Bibliotekarza,

który obchodziliśmy 8 maja,

za piękne kwiaty, własnoręcznie zrobione laurki oraz tak licznie wyrażone osobiście i przesłane drogą internetową serdeczności

DZIĘKUJEMY!

 

Mamy nadzieję, że życzenia spełnią się w 100%!

 

Dyrektor i Pracownicy

Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej

im. A. Mickiewicza w Połańcu

W dniu 08.05.2023 r.

(poniedziałek)

Biblioteka w Połańcu czynna

od 800 do 1400

Z przyjemnością informujemy, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu otrzymała dofinansowanie z Programu DotacyjnegoNiepodległa” na realizację projektu Połaniec a trzy powstania narodowe. Biblioteka realizuje projekt we współpracy z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

Projekt zakłada zorganizowanie różnych wydarzeń z udziałem mieszkańców naszej społeczności. Zaplanowaliśmy zorganizowanie rodzinnego spaceru historycznego śladami powstania kościuszkowskiego, warsztatów z projektowania gier wielkoformatowych dla młodzieży opartych na lokalnych wydarzeniach powstania listopadowego oraz wystawy plenerowej ukazującej Połaniec w dobie powstania styczniowego. W ramach zadania odbędzie się także Piknik Historyczny, podczas którego nastąpi otwarcie wystawy i inauguracja gry wielkoformatowej powstałej w efekcie warsztatów.

Zadanie ma na celu upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym i ich dziedzictwie, ze szczególnym uwzględnieniem działań i wydarzeń powstańczych na terenie Miasta i Gminy Połaniec, upamiętnienie lokalnych bohaterów powstań, a także pokazanie wpływu zrywów niepodległościowych na życie mieszkańców Połańca na tle losów całego Narodu.

Szczegóły wydarzeń wkrótce na naszej stronie internetowej i plakatach.

logo_gotowe.png

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Obrazek kolorowy, dziewczynka na kocyku, informacja o tym że biblioteka 2 maja 2023 roku będzie nieczynna

 

Drodzy Czytelnicy!

Polecamy zaopatrzyć się w książki na długi weekend majowy, ponieważ 2 maja (wtorek) 2023 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu i Filia w Ruszczy będą nieczynne.

 

Ponadto informujemy, że Biblioteka w Połańcu będzie czynna w sobotę 13 i 27 maja w godzinach od 9.00 do 13.00

18.png

 

Zdrowych, pogodnych świąt Wielkonocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

 

życzą

Dyrektor i Pracownicy

Biblioteki

harmonogram_sobót_pracujacych_w_bibliotece_w_połańcu_5.png

 

 

Biblioteka w 2023 roku jest czynna w wybrane soboty. W pierwszym półroczu zapraszamy:  

 • 14 stycznia
 • 28 stycznia
 • 11 lutego
 • 25 lutego
 • 11 marca
 • 18 marca
 • 25 marca
 • 15 kwietnia
 • 22 kwietnia
 • 13 maja
 • 27 maja
 • 3 czerwca
 • 17 czerwca

w godzinach od 9.00 do 13.00

Ponadto Filia Biblioteczna w Ruszczy będzie czynna 4 lutego oraz 1 kwietnia w godzinach od 9.00 do 13.00.

Zapraszamy!

Jeśli chcesz się dowiedzieć:

 • Czym jest empatia i jak wielkie znaczenie ma empatia wobec siebie,
 • Jak ważna jest rola empatii i rozmów na temat uczuć w budowaniu relacji, 
 • Jak się komunikować, aby zbudować empatyczne porozumienie z drugim człowiekiem.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji pt.: „Empatycznie w Połańcu. Gminna Konferencja pod hasłem "Widzę człowieka", która odbędzie się 2-3 marca 2023 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. 

Celem konferencji jest promowanie postaw empatycznych wobec siebie i innych, a także zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie uczuć oraz potrzeb w życiu każdego człowieka. Podczas Konferencji zaprezentowane zostaną sposoby komunikacji oparte na metodzie NVC (Porozumienie Bez Przemocy) Marshalla Rosenberga.

Konferencja stanowi ważny element realizacji idei społecznego promowania empatii oraz pozytywnych postaw, które działają na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia. 

Organizatorem konferencji jest Referat Organizacyjny, Komunikacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Połańcu. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego (015) 865 01 15 lub mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec — Jacek Benedykt Nowak. 

empatyczny_-_PLAKAT.png

 

W PROGRAMIE:

 

2 marca (czwartek)

godz. 14:30 (Wstęp wolny)

 • Wykład "Kontakt ze sobą"
 • Wykład "Kontakt z drugim człowiekiem"

godz. 17:00 (Obowiązują wcześniejsze zapisy. Ograniczona liczba miejsc.)

 • Warsztat "Budowanie dobrostanu poprzez kontakt ze sobą"
 • Warsztat "Kontakt z drugim człowiekiem" 

 

3 marca (piątek)

godz. 9:00 (Warsztat zamknięty)

 • Warsztat "Empatyczny Lider" - warsztat dla dyrektorów placówek oświatowych, kierowników jednostek.

Miejsko-Gminna Biblioteka w Połańcu składa podziękowania Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu za wsparcie finansowe na zakup gier planszowych. Nowe tytuły gier wzbogaciły ofertę naszej Biblioteki.

Badania pokazują, że planszówki pomagają w rozwoju młodych umysłów. Uczą logicznego myślenia, rozwijają zmysł taktyczny i ukazują zasady działania ekonomii. Okazuje się, że wspólne rozgrywki wzmacniają odpowiedzialność za działania grupowe i sprzyjają integracji międzyludzkiej.

Mamy nadzieję, że zakupione gry będą cieszyć naszych Czytelników.

Zdjęcie kolorwe, gry planszowe które biblioteka zakupiła dzięki wsparciu finansowemu od Banku Spółdzielczego w Połańcu, 10 gier

 

logo-polaniec_1.png

 

La Cucaracha - Łap robala! W kuchni jest karaluch! Szybko - kto go złapie?! Rzuć kostką i działaj błyskawicznie użyj sztućców, aby zwabić karalucha do swojej pułapki. Gracz, który złapie karalucha pięć razy, wygrywa! Przeznaczona dla graczy od lat 5.

 

Triominos - gra logiczna, przypominająca klasyczne domino, niemniej gwarantująca znacznie ciekawszą rozgrywkę. Układane elementy mają kształt równobocznych trójkątów z liczbami w narożnikach. Dostawiając kolejny kamień do już ułożonego układu, musimy zadbać o to, by numery w sąsiadujących narożnikach były takie same. Cyfry na narożnikach ułożonego przez nas elementu to zdobyte przez nas punkty, dlatego warto przemyśleć swoją taktykę i każdy ruch! Proste zasady, ale niebanalna, angażująca gra! Gra od 6 lat.

 

Dziupla - zbieramy zapasyświetna gra rodzinna z prostymi zasadami! W gęstym lesie sympatyczne wiewiórki skaczą wesoło po drzewach i bawią się w najlepsze w jesiennych liściach. Zapomniały, że zbliża się zima, a one nadal nie mają zapasów w swoich dziuplach. Wraz ze wschodem słońca wyruszają, aby szybko zapełnić swoje spiżarnie. Czasu jest coraz mniej. Każda wiewiórka musi wykazać się sprytem, spostrzegawczością, aby zdobyć jak najwięcej przysmaków na zimę przed zachodem słońca. Podczas zbiorów napotkają na różne przeszkody i przygody. Wygra wiewiórka, która zbierze jak najwięcej zapasów do swojej dziupli. Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia.

 

Rummikub - gra rodzinna, specjalna edycja lubianej i znanej gry na całym świecie. Gra rodzinna oparta jest na prostych zasadach, typowych dla popularnego REMIKA. Pozbądź się wszystkich płytek i zawołaj Rummikub zdobywając największą liczbę punktów. Przechytrzysz swoich przeciwników - dzięki chłodnej kalkulacji i odrobinie szczęścia. Pamiętaj, że Joker może ożywić rozgrywkę, lecz gdy pozostaniesz z nim do końca gry, stracisz 30 punktów. Wiek: 7+

 

Tajemnica zamku - przygodowa gra rodzinna, podczas której śmiałkowie odkrywają kolejne komnaty zamku w poszukiwaniu Księżniczki. Podczas wyprawy gracze mogą spotkać duchy, skrzaty i innych tajemniczych mieszkańców zamczyska... Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza pokona wszystkie smoki i uwolni Księżniczkę. Gra od 7 lat.

 

Lato z komarami - karciana wersja przebojowej gry planszowej. Gry mieszczą się w małych pudełkach - idealnych do wzięcia na wyjazd, spotkanie ze znajomymi, czy do szkoły. Wiek: 7+

 

Dzień bobry - nadchodzi zima...a leśne zwierzęta gromadzą jedzenie na długie zimowe dni. Celem graczy jest jak najszybsze zdobycie pięciu przysmaków, tego samego rodzaju. Gra jest prosta i szybka, świetnie się sprawdzi na każdej imprezie. W każdej turze gracz wybiera dwie karty leśnych zwierzaków. Używa ich po kolei. Zwierzaki pozwalają zbierać jedzenie i podbierać je innym graczom. Oczywiście jest też element blefu. Pierwszy gracz, który zbierze pięć identycznych przysmaków, wygrywa. Gra od lat 8.

 

Kto to zrobił? - dynamiczna i bardzo prosta karcianka, w której liczy się refleks, szybkość reakcji i zapamiętywanie. Cała sprawa dotyczy kupy, którą jakieś zwierzątko zrobiło na środku salonu. Poszukiwania winnego trwają i choć wiesz, że to nie jest sprawka Twojego pupila, jednego możesz być pewien - pozostali gracze z pewnością będą próbowali go obwinić, żeby zrzucić winę ze swoich podopiecznych. Od 6 lat.

 

Ratuj króliczki! - o nie! Małe króliczki nie potrafią same się wydostać z zalewanej przez deszcz norki. Na szczęście zjawiliście się w samą porę! Rzucaj kostką! Kolor pokazuje, którym wyjściem może uciec królik. Uff! Udało się!. Gra dla dzieci najmłodszych, od 3 lat.

 

Box Monster - kooperacyjna, rodzinna gra dla dużych i małych graczy. Zwariowany potwór zjada wszystko co mu się nawinie – gumowe kaczki, batoniki, telefony komórkowe i wiele więcej! Oj będzie go bolał brzuszek. Jak temu zaradzić? W grze gracze wcielają się w ekipę ratunkową, która musi w błyskawicznym tempie wyciągnąć z paszczy potwora wszystkie przedmioty pokazane na kartach zdjęć rentgenowskich. Uwaga, można używać tylko rąk. Gra stymuluje zmysł dotyku.

 

Opisy gier pochodzą ze stron producentów.

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dziękujemy, że graliście z nami!
 
Do puszek stacjonarnych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bibliotece w Połańcu i Filii w Ruszczy trafiło dzięki Waszej hojności 823, 20 zł. Dziękujemy za pomoc Miłośnikom Turystyki z Połańca - nieformalnej grupie pasjonatów wędrówek, którzy pomogli Bibliotece w zbieraniu pieniędzy.
 
Projekt_bez_tytułu_15.png
Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych