czytak plusNasza Biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2017” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka w ramach projektu otrzymała nieodpłatnie dwa urządzenia Czytak NPN 3 oraz Czytak Plus, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka. Dzięki temu w obecnej chwili dysponujemy trzema urządzeniami Czytak, które będą mogły być wypożyczane osobom z dysfunkcjami wzroku.

Ponadto – na podstawie odrębnego porozumienia – biblioteka otrzymała zbiór blisko 1800 cyfrowych książek mówionych. Zbiór ten będzie systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia „Larix. Książki można wypożyczać wraz z Czytakiem.

 

Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.

CZYTAK - to urządzenie, które umożliwia odtwarzanie książki mówionej, zapisanej cyfrowo. Odtwarza muzykę, książki i słuchowiska, zapisane w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka. Dzięki syntezatorowi mowy Ivona, odczytuje również pliki tekstowe. Innymi ciekawymi możliwościami, którymi cechuje się „CZYTAK” są: zatrzymanie zagrania wraz z umieszczeniem w tym miejscu „zakładki”, przewijanie nagrania, zwalnianie i przyspieszanie tempa nagrania, przemieszczanie się w odcinkach książki. „CZYTAK” posiada wbudowaną pamięć, wejście na karty SD, złącze USB, wejście na mikrofon, wbudowany dyktafon i radio FM (wersja plus). Dzięki wbudowanemu głośnikowi i wejściu na słuchawki, można podłączyć go do sprzętu audio. Jest zasilany akumulatorem, bądź zasilaczem, służącym jako ładowarka. Zachęcamy do korzystania z zasobów naszej Biblioteki.

czytak banner mkidn

CZYTAK w bibliotece – Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

>>> ZOBACZ KATALOG KSIĄŻEK <<<