W piątek 10 czerwca o godzinie 10.00 pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zabrali ze sobą kolorowe balony z napisem „Połaniec czyta” i dołączyli do uczniów i nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Połańcu  i Publicznej Szkoły Podstawowej w Połańcu, by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Happening przeprowadzono także w Zespole Placówek Oświatowych w Ruszczy, w którym uczestniczyła również bibliotekarka z Filii Bibliotecznej.
Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie dla przyjemności, wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających „dorosłych”, integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniem na rzecz rozwoju czytelnictwa.
Z badań Biblioteki Narodowej opublikowanych za 2015 rok wynika, że 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Zostały w nich ujęte osoby powyżej 15. roku życia. Poprzez happening młodzież chciała pokazać, że czyta.
W Połańcu było bardzo żywo i kolorowo. Uczniowie przebrani za ulubionych bohaterów literackich i z książkami w rękach, zgromadzili się na boisku szkolnym. Przedstawiciele klas ułożyli napis –hasło akcji. Przez kilka minut wszyscy uczestnicy spotkania „zaczytali” się w przyniesionej ze sobą książce. Był też taniec z książką w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej. Po nim barwny korowód z transparentami przemaszerował wokół boiska i powrócił do szkoły. Nasz powrót z balonami w rękach ulicami miasta do Biblioteki wzbudzał żywe zainteresowanie mieszkańców.
W Ruszczy zanim rozpoczęto czytanie, które odbyło się w hali sportowej, młodzież przedstawiła krótki program artystyczny. Gimnazjaliści recytowali wiersze Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej, a uczennice szkoły podstawowej śpiewały piosenki. Potem wszyscy w skupieniu i spokoju czytali przyniesione przez siebie lektury. Na koniec zbudowano wieżę z przeczytanych książek, mierzącą ponad 170 cm. Książki pochodziły w księgozbiorów biblioteki szkolnej, Filii Biblioteki Publicznej oraz prywatnych zbiorów uczniów.

Na koniec chcemy dodać, że w minionym roku mieszkańcy miasta i gminy Połaniec wypożyczyli z Biblioteki 40.687 książek, w przeliczeniu na 1 mieszkańca przypada 3,5 książki.


Połaniec czyta!

<< Zobacz zdjęcia w galerii >>

Ruszcza czyta!

<< Zobacz zdjęcia w galerii >>