„Zima w Mieście i Gminie Połaniec 2017” Ferie zimowe dobiegły już końca. Nasza Biblioteka po raz kolejny włączyła się w akcję „Zima w Mieście i Gminie Połaniec 2017”. Na ten czas przygotowano wiele atrakcyjnych zajęć w których wzięło udział 216 osób.

Oddział dla dzieci – cykl zajęć „Wesoła Biblioteka”

W czasie ferii w Oddziale dla dzieci było tłumnie i radośnie. Uczestnicy wzięli udział w różnych zabawach plastyczno-literackich oraz rywalizowali w grach planszowych. Na pierwszych zajęciach w dniu 31 stycznia czytaliśmy bajkę „Śnieżny poranek Muminka” H. Somesson o zimowej przygodzie Muminków. Tytułowy bohater obudził się w środku zimy, gdyż w domu zrobiło się bardzo zimno. Ogień zgasł, a w piwnicy zabrakło drewna. Muminek musiał założyć narty i podążyć w kierunku drewutni na szczycie górki. Za nim pojechał Ryjek, a na końcu Mała Mi. Muminek z Ryjkiem wpadli na wspaniały pomysł. Przerobili narty na sanie i z ogromną ilością drzewa zjechali prosto do piwnicy domu, niestety po drodze łamiąc narty Małej Mi. Ta rozzłoszczona, gramoląc się z zaspy stwierdziła, że idzie do domu dalej spać. Na szczęście piwnica w domu Muminków znów była pełna drewna i szybko zrobiło się ciepło. Dzieci na podstawie bajki zrobiły piękne zimowe krajobrazy z waty i papieru.

 

W czwartek 2 lutego odbyły się zajęcia pod hasłem „Ferie z grami planszowymi”. Dzieci grały w wiele ciekawych i wciągających gier: „Potwory do szafy”, „Grzybobranie w zaczarowanym lesie”, „Myszki w opałach”, „Bystre oczko”, „Pędzące jeże”, „Farmer” i inne. Zajęciom towarzyszyło wiele radości i zdrowa rywalizacja. Największym refleksem wykazali się najmłodsi uczestnicy zajęć podczas gry w „Bystre oczko”, a nieco starszym podobała się najbardziej gra „Biznes po europejsku”.

Inspiracją do zajęć literacko-plastycznych 7 lutego była bajka "Zimowy szalik" Agnieszki Sobich o bałwanku Felku, który dostał kataru. Wszyscy wysłuchali opowiadania, jak to babcia troskliwie opiekowała się Felkiem podczas jego choroby i wydziergała mu na drutach szalik, żeby było mu ciepło i więcej nie chorował. Dzieci wykonały z papieru, waty i bibuły piękne bałwanki, które ozdobiły Oddział dla dzieci. Ponadto, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (7 lutego 2017 r.), uczestnicy zajęć obejrzeli kreskówkę z serii "Owce w sieci", której tematyka dotyczyła uzależnienia od komputera i internetu. Bohaterowie filmiku całymi dniami siedzieli przed ekranem komputerów i telefonów, zapominali o szkole i wychodzeniu na świeże powietrze. Całe szczęście w porę poradzili sobie z tym problemem i wrócili do normalnego życia. Seria kreskówek "Owce w sieci" to bardzo ciekawa inicjatywa ucząca dzieci bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie.

Na ostatnich zajęciach, 9 lutego z okazji zbliżających się Walentynek, dzieci przygotowały walentynkowe kartki. Powstało wiele pięknych laurek, pełnych serduszek, kwiatów i innych ozdób. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Na kartkach zapisane zostały także piękne życzenia walentynkowe, które ułożyli samodzielnie. Obdarowane osoby na pewno ucieszą się z takiego miłego prezentu.

Filia w Ruszczy – cykl zajęć „My się zimy nie boimy”

Na pierwszych zajęciach „Zimowe pejzaże - obrazek z ziaren” uczestnicy przedstawili zimę, mając do dyspozycji ziarna ryżu, maku, kasze jaglaną, jęczmienną, gryczaną, mannę, ziarna pieprzu, kolendry, ziela angielskiego. Powstały piękne obrazki na których znalazły się bałwanki, misie, śnieżne pagórki i zimowe chatki.

Czwartkowe zajęcia były słodkie za sprawą masy cukrowej. Dzieci dowiedziały się, że można tworzyć świetne rzeczy nie tylko z plasteliny i modeliny, ale również z plastycznej masy cukrowej. Powstały kolorowe różyczki, listki, śmieszne figurki świnki, królika a nawet Harryego Poterra, które mogą posłużyć do dekoracji np. tortu, ciasteczek i muffinek.

"Nuda nie ma szans" - to temat kolejnych zajęć, na których dzieci dobrze się bawiły, grając w gry planszowe m. in. „Nie śmiej się”, „5 sekund”, ”Kot w butach”, „Braciszek i Siostrzyczka”. Wspólnie układały zimową krzyżówkę w której hasło brzmiało BIBLIOTEKA, odpowiadały na różne zagadki ... nuda? to nie dla nas.

"Zimowe opowiadania" - zajęcia rozpoczęto od przeczytania smerfnej historii "Śnieżny stwór" Peyo. Następnie uczestnicy próbowali przy pomocy kolorowych papierów i włóczki odtworzyć głównego bohatera opowiadania - groźna bestię ... nawet nieźle to wyszło. Powstało również kilka innych ciekawych prac do obejrzenia których zapraszamy do biblioteki. Oprócz uczestnictwa w zaplanowanych zajęciach, dzieci chętnie wolny czas w ferie spędzały w bibliotece grając w gry planszowe, rysując i malując, przeglądając książki. Chętnie korzystały z dostępnych w bibliotece komputerów.

Ferie już się skończyły i czas wracać do zajęć szkolnych.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy sukcesów w nauce.


<< Zobacz zdjęcia w galerii >>