We wtorek, 14 maja, do naszej Biblioteki zawitała pisarka Beata Andrzejczuk. Spotkała się z młodzieżą, by opowiedzieć o swojej przygodzie z pisaniem, zachęcić ją do czytania oraz pokazać, że warto walczyć o swoje marzenia. Opowieść ubarwiła prezentacja multimedialna na temat jej twórczości. Panią Beatę gościliśmy w Bibliotece z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek. Spotkanie przyciągnęło liczną grupę młodzieży.

Beata Andrzejczuk jest autorką opowiadań publikowanych w Polsce i poza jej granicami, powieści dla młodzieży oraz bajek dla dzieci z dysleksją. Historyjki zebrane w wielotomowe „Opowiastki familijne” zyskują wiele pochwał od rodziców, którzy doceniają je ze względu na zawarte w nich wartości. Opowiastki pobudzają dziecięcą wyobraźnię, uczą rozwiązywać młodzieńcze problemy i pomagają w zmaganiach z rzeczywistością. Pani Beata napisała kilkadziesiąt opowiadań dla dzieci i dorosłych, ale największą popularność przyniósł jej „Pamiętnik nastolatki”. W 2016 roku zdobył on drugie miejsce w rankingu książek młodzieżowych ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w kategorii książek/lektur wybieranych przez dzieci i młodzież. Seria przegrała jedynie z „Harrym Potterem”. Pamiętnik miał być tylko jedną książką, jednak z biegiem lat rozrósł się do kilkunastotomowego cyklu. Podczas spotkania w Bibliotece autorka opowiedziała jak to się stało, że książka mimo braku kampanii promocyjnej stała się popularna, i że zaistniała potrzeba napisania ciągu dalszego. Działo się to w dużym stopniu dlatego, że opisane w niej zostały prawdziwe problemy młodych osób. Ta autentyczność okazała się „strzałem w dziesiątkę” i trafiła w gusta czytelników. Większość bohaterów „Pamiętnika” istnieje naprawdę, a ich perypetie oparte zostały, jak to pisarka zaznacza „w 80 procentach na faktach”. Czytelnicy bardzo polubili bohaterów książki i chcieli poznać dalsze ich losy, a pisarka na tą prośbę odpowiedziała wydając kolejne 14 tomów. Do cyklu nawiązuje także trylogia „Tajemnica Jacoba” oraz książki „Lena z 7 a” i „Lena z 8 a”. Książki poruszają problemy, z jakimi mogą zetknąć się młodzi ludzie: uzależnienia, przemoc, choroby. W odniesieniu do Natalii, Julii i Leny autorka podczas spotkania opowiedziała o tym, jak bohaterowie ci próbują sobie dawać radę w trudnych sytuacjach życiowych. O tym jakie emocje nimi targają i jaki wywierają wpływ na relacje koleżeńskie i rodzinne. Pisarka na spotkaniu w Bibliotece zdradziła, że jej powieści nie mają na celu moralizowania młodzieży, tylko pokazują świat takim jakim jest. Młodzi ludzie sami muszą wyciągnąć wnioski.
Spod pióra Beaty Andrzejczuk wyszły także inne utwory, o których ciekawie opowiadała licznie zgromadzonym młodym ludziom w naszej bibliotece. Warto tu wspomnieć takie książki jak: „Tajemnica”, „Tatusiada”, „Historia prawdziwego Świętego Mikołaja”, „Elementarz dobrego wychowania”, „Teodorek i zwariowanych przygód worek”, które także cieszą się popularnością wśród czytelników.

Po zakończeniu spotkania, gdy pani Beata już odpowiedziała na wszystkie pytania publiczności, był czas na wspólne robienie zdjęć. Ustawiła się także kolejka po dedykacje. Miłym akcentem były nagrody książkowe dla najwierniejszych fanów ufundowane przez wydawnictwo Rafael, oczywiście opatrzone autografem pisarki. Będą stanowić pamiątkę po autorskim spotkaniu w bibliotece.

Spotkanie dofinansowane zostało przez Bank Spółdzielczy w Połańcu.


<< Zobacz zdjęcia w galerii >>