W środę 3 października 2012 roku o godzinie 11.30 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu gościła Beatę Ostrowicką, autorkę znakomitych książek dla dzieci i młodzieży.


"Beata Ostrowicka.

Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. Niezwykłe wakacje. Od razu zdobyła uznanie krytyki i czytelników; otrzymała nagrodę sezonu wydawniczego IKAR '95 oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY. Książka Ale ja tak chcę! zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrej Książki za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Książka Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję Cała Polska czyta dzieciom.

Utwory Beaty Ostrowickiej zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą intrygą i humorem. Zawierają elementy powieści historycznej, baśni i powieści fantastycznej, wzbogacone są także o wątek sensacyjny i przygodowy.

Jej trzy powieści: Niezwykłe wakacje, Eliksir przygód i Tajemnica szkatułki uzyskały kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille’a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.

Pisze także dla starszej młodzieży i dzieci młodszych. Bez względu na wiek swoich odbiorców porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni.

Autorka stale współpracuje z Klubem Artystycznym Miś, pismem dla dzieci „Miś” oraz Radiem Kraków Małopolska.”
(żródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/autor/beata-ostrowicka.html)

 


W 2012 roku ukazała się jej najnowsza książka dla dzieci Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku - wzruszająca historia o wychowankach warszawskiego domu dziecka i ich oddanym opiekunie – lekarzu, pisarzu i pedagogu. Książka została wydana z okazji obchodzonego aktualnie roku Janusza Korczaka.

Pani Beata w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom i dorosłym zgromadzonym tłumnie na spotkaniu o swoim życiu – o twórczości i swoich pasjach. Zaprezentowała część napisanych przez siebie książek (dostępnych w Bibliotece). O każdej z nich starała się powiedzieć przynajmniej kilka słów zachęcając jednocześnie do samodzielnego zapoznania się z lekturami.

Na początku opowiedziała o swoim debiutanckim cyklu książek zapoczątkowanym przez powieść Niezwykłe wakacje i o żmudnej pracy autora, który pisze o wydarzeniach z dawnych czasów. Dla urozmaicenia zadała dzieciom kilka oryginalnych zagadek zaczerpniętych ze starych 17-wiecznych tekstów źródłowych, w których poszukiwała informacji na temat epoki. Uczestnicy nie mieli większych trudności z udzieleniem prawidłowych odpowiedzi, zwłaszcza po podpowiedziach pisarki.

Następnie pani Beata w kilku słowach opowiedziała o innych swoich książkach - powieściach młodzieżowych: Zaledwie kilka dni, Misia rządzi, Świat do góry nogami i opowiadaniach dla dzieci: Ale ja tak chcę!, Opowieści ze starego strychu i Lalusie.

Na przykładzie tych ostatnich przedstawiła pokrótce proces powstawania książki – od pomysłu rodzącego się w głowie autora po pojawienie się jej na półce w księgarni. Pokazała  zgromadzonym uczestnikom jedną ze swoich książek w formie arkusza wydawniczego (który jednej z dziewczynek skojarzył się z „kołderką”) i osobno zaprezentowała okładkę przed oprawieniem w nią książki.

Najwięcej czasu Beata Ostrowicka poświęciła na omówienie swojej najnowszej książki - Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku. Wyjaśniła młodym ludziom w jaki sposób przygotowywała się do jej wydania. Pięknie  przedstawiła postać wielkiego przyjaciela dzieci i realia życia w pogrążonej w wojnie Polsce. Z racji roku Janusza Korczaka dzieciom ten temat nie był obcy, dlatego żywo i chętnie włączały się do rozmowy. Pisarka rozmawiała z uczestnikami między innymi o mądrym wychowaniu w prowadzonym przez Korczaka warszawskim Domu Sierot. Dużo uwagi poświęciła również na omówienie poglądów pedagoga, między innymi na temat praw dziecka, głoszonych przez niego przez całe życie. Przytoczyła jedną z myśli Janusza Korczaka, że dzieci różnią się od dorosłych jedynie brakiem życiowego doświadczenia, wynikającego z ich młodego wieku, i że tym samym dzieciom należy się tyle samo szacunku i zrozumienia co osobom pełnoletnim. Te wszystkie uniwersalne prawdy pani Beata w piękny i wzruszający sposób przekazała w swojej opowieści.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadając mnóstwo pytań pisarce i chętnie odpowiadając na zadawane przez nią pytania. Szczególnie interesowały się opowieścią o życiu Janusza Korczaka, prosząc pisarkę o podanie większej ilości informacji na temat pracy nad pisaniem jego biografii.

Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Pani Beata podpisywała również swoje książki.

W spotkaniu autorskim wzięło udział około 60 osób.

Współorganizatorem spotkania była

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

a sponsorem

Bank Spółdzielczy w Połańcu.

 


<< Zobacz zdjęcia w galerii >>