Jak mówi stare przysłowie - do trzech razy sztuka…
W piątek 22 października nasi czytelnicy już po raz trzeci mieli okazję spotkać się w Bibliotece z Jarosławem Czechowiczem, pochodzącym z Połańca pisarzem, niezależnym recenzentem, autorem bloga "Krytycznym okiem". Tym razem pisarz przyjechał by uświetnić swoją obecnością kameralną uroczystość, w której wzięli udział uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki działających od lat przy Bibliotece w Połańcu i Filii w Ruszczy. Na spotkanie przybyły także osoby zainteresowane dołączeniem do jednego z wielu rozproszonych po całym kraju klubów miłośników dobrej lektury, których idea narodziła się 15 lat temu.
Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece w Połańcu jest nieco młodszy niż pierwszy Klub założony w Polsce. Rozpoczął działalność w roku 2007 w związku z realizacją projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program operacyjny „Promocja czytelnictwa”. W 2013 roku do życia został powołany także Klub przy Filii Bibliotecznej w Ruszczy i także szybko znalazł swoje uczestniczki. Przez pierwsze lata działalności skład klubów zmieniał się, aż udało się stworzyć zaprzyjaźnioną grupę wiernych czytelniczek, prowadzących dyskusje o przeczytanych książkach, a także przy okazji o swoim życiu, codzienności i planach na przyszłość. W ciągu minionych lat Biblioteka była świadkiem kilkudziesięciu spotkań, podczas których toczyła się rozmowa o ponad setce tytułów książek, z których jedne podobały się bardziej a inne mniej. Przynależność do Klubu od początku dawała jego uczestnikom możliwość spotkania się z ulubionymi autorami książek. Tak było i tym razem.
Jarosław Czechowicz przyjechał do Biblioteki by uświetnić jubileusz powstania idei Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce oraz promować swoją najnowszą książkę „Gorsza”. Powieść, która znalazła się na liście książek do przeczytania dla Klubowiczów. Ponownie w roli prowadzącego wystąpił Marek Pedyński, polonista na co dzień pracujący z młodzieżą. Najnowsza powieść autora, opisująca brutalny świat, z którym zderzają się młodzi ludzie, znalazła się zatem w kręgu szczególnych zainteresowań prowadzącego. Pan Marek kierował do autora pytania tym samym nadając spotkaniu ramy. Prosił o rozwianie wątpliwości, które nasunęły się po przeczytaniu książki. Punktował kontrowersyjne jego zdaniem strony powieści i chwalił mocne fragmenty. Przedstawiał widzom własne zdanie, z którym nie każdy przecież się musiał zgodzić. Jarosław Czechowicz ze spokojem odnosił się do „zarzutów” prowadzącego. Wyjaśniał czym kierował się pisząc powieść, w jaki sposób kreował jej bohaterów i co chciał czytelnikom przekazać. Czytał przy tym fragmenty książki wciągając widzów w dyskusję między innymi o trudnej sytuacji młodych ludzi, którzy muszą odnaleźć się we współczesnej szkole. O ich postawie w obliczu różnych zagrożeń, zachowaniu wynikającym z dojrzałości emocjonalnej lub jej braku.
Gdy już padły wszystkie pytania i zostały udzielone na nie odpowiedzi pora było kończyć spotkanie. Na Klubowiczów czekała jeszcze niespodzianka – najnowsza książka Jarosława Czechowicza z dedykacją. Chcieliśmy podziękować wszystkim obecnym na spotkaniu uczestnikom Dyskusyjnych Klubów Książki działającym w Połańcu i w Ruszczy za ich aktywny udział w życiu biblioteki i życzyć wielu ciekawych książek do przeczytania. Może wśród nich znajdzie się następna powieść pana Jarosława? Tego autorowi serdecznie życzymy i wierzymy, że na trzech razach się nie skończy i jeszcze będziemy mieli przyjemność gościć pisarza w naszej Bibliotece przy okazji wydania kolejnej książki.