Wesoła Biblioteka 2017 - podsumowanie

Wesoła Biblioteka 2017

„Wesoła Biblioteka” - zajęcia w ramach akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec 2017”
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu

Wakacje dobiegły końca. W Bibliotece w Połańcu oraz jej Filii w Ruszczy w lipcu i sierpniu było miło i wesoło. W każdą wakacyjną środę w Oddziale dla dzieci, a w czwartki w Filii, dzieci brały udział w zajęciach literackich, plastycznych oraz zabawach pod hasłem „Wesoła Biblioteka”, organizowanych od wielu lat w ramach akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec”. W zajęciach uczestniczyło 198 osób.

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci

"Nareszcie wakacje!" można było usłyszeć od każdego kto w tym dniu przybył do biblioteki. Pierwsze wakacyjne spotkanie odbyło się pod hasłem „Kto zagadkę zgadnie tego nuda nie dopadnie”. I rzeczywiście tego dnia nie wiedzieliśmy co to nuda. Dzieci świetnie radziły sobie z quizami, zagadkami, rebusami i krzyżówkami, które dotyczyły głównie przyrody i bajek. Uczestnicy zajęć wykazali się wspaniałą znajomością różnych gatunków zwierząt oraz bajkowych bohaterów, a w szczególności Smerfów.
Podczas drugiego spotkania wszyscy, którzy zjawili się na zajęciach wspólnie wykonali „Wakacyjną grę planszową”. Z kolorowych elementów, powstała interesująca gra planszowa z wieloma przeszkodami, utrudniającymi graczom dotarcie do mety. Na koniec wspólnie w nią zagraliśmy. Było przy tym wiele radości i zabawy.
Na kolejnych zajęciach 19 lipca dzieci wysłuchały bajki „Pszczółka Mela” Joanny Dziejowskiej o zbuntowanej pszczółce, której bardzo się nudziło i postanowiła bez zgody rodziców udać się na wędrówkę. Niestety zgubiła się i gdyby nie pomoc myszki nie wiedziałaby jak dotrzeć do domu. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i pszczółka szczęśliwie wróciła do rodziców. Później z papierowych rolek i bibuły zrobiliśmy żółto-czarne pszczółki.
Na następnych zajęciach wykorzystaliśmy makaron w kształcie wstążek, kokardek, rurek i sprężynek. Naszym celem nie było gotowanie. Do makaronu dodaliśmy kolorowy papier, klej, plastelinę i stworzyliśmy „łąki pełne kwiatów i motyli”. Maluchy doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Dowiedziały się, że makaron nie służy tylko do jedzenia, ale świetnie nadaje się na zajęcia plastyczne.
9 sierpnia odbyły się zabawy słowno - ruchowe z grą „Bajkowe kalambury”. Dzieci za pomocą gestów i rysunków pokazywały przeciwnikom hasło do odgadnięcia. Spotkaniu towarzyszyło mnóstwo śmiechu i radości. Nawet najmłodsi uczestnicy gry świetnie sobie radzili.
Podczas spotkania 16 sierpnia dzieci z uwagą wysłuchały bajki „Rybka Mini Mini i nowy przyjaciel”. Historia opowiada o małej rybce i dużym rekinie, który pojawił się w zatoce. Wszyscy okropnie się go bali, bo pokazywał ostre zęby, ale rybka Mini Mini postanowiła poznać go bliżej. Okazało się, że rekin Gryzak nie jest taki zły, a po prostu często się śmieje szczerząc przy tym kły. Bajka ta udowodniła dzieciom, że pozory często mylą. Następnie z papieru i bibuły stworzyliśmy kolorowy podwodny świat rybki Mini Mini.
Kolejne zajęcia to „Cuda i dziwy z plasteliny”, gdzie dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Powstało wiele ciekawych, kolorowych figurek zwierząt, kwiatów, martwej natury oraz różnych postaci bajkowych. Plastelina często jest używana na naszych zajęciach, a dzieciaki chętnie nią modelują.
Ostatnie wakacyjne zajęcia odbyły się pod hasłem „Zachować uroki lata w papierowych kwiatach”. Uczestnicy zajęć z jednorazowych kubeczków wykonali doniczki. Ozdobili je według własnych pomysłów, a z papieru i bibuły zrobili kolorowe kwiatki, które kwitły przez całe wakacje. Dzięki nim jeszcze długo będziemy pamiętać o lecie i jego uroczych chwilach.
Wszystkie nasze prace były podczas wakacji eksponowane w Oddziale dla dzieci.
Poza zajęciami zorganizowanymi dzieci korzystały również ze stanowisk komputerowych.

Filia Biblioteczna w Ruszczy

Na pierwszych zajęciach 6 lipca dzieci odbyły „Podróż do Nibylandii”, wspólnie przygotowały piracki statek i banderę, wykonały przepaski na oko i specjalny piracki makijaż. Z kolorowych balonów zrobiły pirackie szable. Zabawa w piratów bardzo przypadła do gustu naszym uczestnikom. Na koniec wszyscy szukali skarbu, który ukryty był między książkami, aby do niego dotrzeć, dzieciaki musiały wykonywać kolejne zadania. Radości nie było końca, gdy odkryli słodki skarb ze złotymi monetami.
13 lipca pogoda troszeczkę nas nie rozpieszczała i musieliśmy zmienić kolejność naszych zajęć, na ten dzień zaplanowaliśmy czytanie pod chmurką, ale na niebie pojawiły się ciemne chmury i padał deszcz. Nie przeszkodziło nam to jednak by świetnie się bawić w murach biblioteki. W ruch poszły kolorowe balony, które pompowaliśmy wytrwale, niektóre okazały się złośliwe i pękały podczas próby stworzenia z nich świetnych rzeczy. Ale nie poddawaliśmy się jednak tak szybko i na koniec nasze oczy cieszył widok pięknych, kolorowych motylków, kwiatków, małpek, kotków i oczywiście szabli i mieczy. Uczestnicy z dumą prezentowali wspólne dzieła.
20 lipca pogoda już była wspaniała, świeciło ciepłe, wakacyjne słońce i mogliśmy wziąć ze sobą kocyki i książki i wyjść na trawę by móc wspólnie poczytać ulubiona lekturę. U każdego z uczestników w tym dniu dużym powodzeniem cieszył się Harry Potter, bajki o strażakach, policjantach, dziewczynki wolały opowieści o księżniczkach. Wspólnie czytaliśmy "Bajki o pomaganiu". Czytanie pod chmurką w czasie wakacji odbyło się już po raz kolejny i wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.
Po dłuższej przerwie 10 sierpnia spotkaliśmy się w bibliotece by wspólnie stworzyć „Ze starego coś nowego”. Na warsztatach plastycznych z wykorzystaniem surowców wtórnych, kilka przedmiotów dostało drugie życie. Pudełko po butach zostało skrzynią skarbów, a rolki po papierze organizerami na biurko i lornetkami.
Na kolejnych zajęciach 17 sierpnia uczestnicy wykonywali rekwizyty do „Mini teatrzyku”, powstały kukiełki potrzebne do przedstawienia wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy. Po wykonaniu z kolorowego papieru i umocowaniu na patyczkach niezbędnych warzyw, wcieliliśmy się w różne role i na koniec zajęć wspólnie odegraliśmy warzywny teatrzyk kukiełkowy.
Kolejne zajęcia były już bardziej ruchowe, ponieważ do dyspozycji mieliśmy wielkoformatową grę planszową „Baśniowy alfabet”. Chłopcy grali w nią kilkakrotnie. Wyśmienicie się bawiąc poznali zasady rywalizacji i gry fair play. Tego dnia jak w każdy inny dzień wakacji dużym zainteresowaniem cieszyły się również pozostałe gry planszowe („5 sekund” „Kalambury” „Wyspa skarbów”, „Wyścigi Dinozaurów”), dostępne przez okres wakacji w naszej bibliotece.
Na zakończenie tegorocznych wakacji uczestnicy mieli za zadanie zilustrować swój „Najpiękniejszy dzień wakacji”, mając do dyspozycji bloki, farby i pędzle. Niektórzy mieli ciężki orzech do zgryzienia, bo jak można wybrać tylko jeden dzień? z tylu wspaniałych przygód jakie przeżyli wciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dokonali jednak wyboru i powstały piękne obrazki. Podczas malowania opowiadali sobie nawzajem o swoich wakacyjnych przygodach, miejscach, które odwiedzili i już nie mogą się doczekać kolejnych wakacji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wakacyjnych zajęć za wspólnie spędzony wolny czas i serdecznie zapraszamy do korzystania z usług naszej biblioteki również w roku szkolnym. Uczniom życzymy sukcesów w nauce i samych szóstek.

Poprawiono: piątek, 15 wrzesień 2017 12:16

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>