Tegoroczne ferie dobiegły końca i przyszedł czas na podsumowania tego, co działo się przez te dwa tygodnie w naszej Bibliotece. A działo się całkiem sporo. Spotkania z dziećmi i młodzieżą w Bibliotece w Połańcu i Filii w Ruszczy upłynęły w atmosferze radości i wesołych zabaw. Poszukiwaliśmy zimy na mapie świata i poznawaliśmy zwyczaje dzikich zwierząt zamieszkujących Grenlandię i Antarktydę. Robiliśmy zimowe krajobrazy, lepiliśmy bałwany. Motywem przewodnim tegorocznych ferii była zima – mroźna i śnieżna, szczypiąca w uszy i w nosy. Taka jak ją pamiętają nasi rodzice.
Podróż w poszukiwaniu zimy
Ferie w Bibliotece w Połańcu rozpoczęliśmy od wirtualnych podróży na zimne kontynenty śladami Neli – Małej Reporterki. Wycieczki odbyły się za pomocą map Google wyświetlanych na tablicy interaktywnej. Zainspirowani książką „Nela i kierunek Antarktyda” podążaliśmy za pingwinami. Odwiedzaliśmy miejsca w których żyją. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna, podczas której powstały pingwinki z rolek po papierze.
Druga wirtualna podróż odbyła się na podstawie książki „Nela i polarne zwierzęta” na Grenlandię. Zanim jednak wybraliśmy się na wycieczkę dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat biegunów - północnego i południowego, klimatu i zwierząt zamieszkujących mroźne krainy. Największym zainteresowaniem cieszyli się jedni z największych mieszkańców Grenlandii - niedźwiedzie polarne, które dzieci po odbyciu wirtualnej podróży wykleiły watą i bibułą na kartkach papieru.
Na tropie świąt nietypowych
Ferie w Filii w Ruszczy zaczęły się czarno – biało. A może biało – czarno? Tu zdania były podzielone. Obchodząc Międzynarodowy Dzień Zebry w Bibliotece dyskutowaliśmy jakiego koloru właściwie jest zebra? Czy jest biała w czarne pasy, czy może czarna w białe? Zagadka nie dawała nam spokoju, więc zaczęliśmy szukać informacji w książkach na temat tego niezwykłego zwierzęcia. Poznaliśmy wiele ciekawostek, które były inspiracją do zabaw plastycznych. Za pomocą gąbki odciskaliśmy ślady zebry na kartonie. Malowaliśmy kredą białe pasy na czarnych kartkach a potem węglem drzewnym czarne pasy na kartkach białych. Na zakończenie robiliśmy sobie zdjęcia w zebrowych maskach.
Na 2 lutego według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Niedźwiedzia. Według dawnych wierzeń, tego dnia niedźwiedź w swoim zimowym śnie, przewraca się na drugi bok zwiastując przesilenie zimowe. Zajęcia literacko – plastyczne tego dnia zaczęliśmy od przeczytania bajki o Małym Misiu. Dyskutowaliśmy o różnicach między niedźwiedziem brunatnym a polarnym. Nie mogło zabraknąć pracy plastycznej. Tym razem za narzędzie malarskie posłużyły nam plastikowe widelce. Przy ich użyciu powstały cudownie puszyste białe misie.
Zimowe zabawy, podczas których nie marzną ręce
Po odbyciu wspaniałych zagranicznych podróży w Bibliotece w Połańcu staliśmy się bogatsi o wiedzę o mroźnych krainach, w których chyba jednak nie chcielibyśmy zamieszkać. Ale nie tylko na Grenlandii zima bywa dokuczliwa. Czasem potrafi zaskoczyć nawet mieszkańców cieplejszych kontynentów. Zasypane drogi, czapy śniegu na dachach – tak może wyglądać zima w mieście w naszym kraju. Taką piękną miejską zimę, do której niejedno dziecko tęskni wyglądając przez okno, stworzyliśmy na kartkach papieru. Budynki „wyczarowaliśmy” ze starych gazet, a śnieg z płatków kosmetycznych. Inspiracją do zabawy był wiersz „Zima w mieście” Beaty Małgorzaty Moniuszko.
A czym byłaby prawdziwa zima bez bałwanów stojących za oknami? W Filii w drugim tygodniu ferii lepiliśmy bałwanki. Za oknem prószył drobny śnieg, ale było go zdecydowanie za mało by ulepić prawdziwego śnieżnego bałwana. Nie stanowiło to dla nas problemu. Po przeczytaniu bajki z serii o Kubusiu Puchatku, w której tytułowy bohater razem ze swoimi przyjaciółmi lepił bałwana, my również postanowiliśmy zabrać się do pracy. Z braku prawdziwego śniegu za śnieżne kule posłużyły nam płatki kosmetyczne. Naszym bałwankom nie mogło zabraknąć także czarnych oczek i guziczków, szalika i kapelusza.
Planszówkowy zawrót głosy
Zajęcia w Bibliotece podczas ferii zimowych nie mogłyby się odbyć bez gier planszowych. W Filii w Ruszczy wiele emocji graczom przyniosły rozgrywki w grę Rummikub. Okazało się, że ta gra tylko z pozoru jest skomplikowana gra, o czym mogliśmy się przekonać. Graliśmy również w Triominos i 5 sekund Junior.
W Bibliotece w Połańcu podczas zimowego odpoczynku od nauki także graliśmy w ulubione planszówki i karcianki. Największym powodzeniem cieszyła się gra Piggy Pop. Karmienie świnki-obżartucha i patrzenie jak jej brzuszek wypełnia się hamburgerami powodował dużo śmiechu. Na szczycie listy ulubionych gier znalazł się także Gorący ziemniak, Dobble i Tik-tak Bum!
Walentynki w Bibliotece
Zima to nie tylko śnieg, mróz i czerwone zziębnięte nosy. Zimą może być bardzo gorąco. Staje się to za sprawą jednego dnia, który potrafi stopić nawet najtwardszy lód – Dnia Świętego Walentego, zwanego Świętem Zakochanych. Zwyczajowo 14 lutego dajemy osobom, które są nam bliskie na dowód miłości kartki walentynkowe. My postanowiliśmy własnoręcznie zrobić takie kartki by podarować je ukochanym. Zarówno w Bibliotece w Połańcu jak i Filii w Ruszczy podczas zajęć walentynkowych powstały piękne prace, z których byliśmy bardzo dumni. Słuchaliśmy także wierszyków o Dniu Zakochanych i odgadywaliśmy zagadki. Dzięki temu zrobiło się nam wszystkim na sercach przyjemnie ciepło, mimo że lutowe dni jak wiadomo do najcieplejszych nie należą.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom ferii w Bibliotece za wspaniałą zabawę. Dzięki Wam na kartach historii naszej biblioteki zapisały się magiczne wspomnienia. Zapraszamy do przychodzenia do nas jak najczęściej.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu i Filia w Ruszczy zapraszają do wspólnego spędzenia tegorocznych ferii zimowych.
Na zajęcia do Biblioteki w Połańcu zapraszamy w godzinach od 11.00 do 12.30 dwa razy w tygodniu w wybrane dni:
Filia w Ruszczy zaprasza we wtorki i czwartki w godzinach od 12.30 do 14.00:
Tak to już jest, że coś się kończy, a coś zaczyna. Lato się skończyło, ale na szczęście pozostały nam za to miłe, wakacyjne wspomnienia. Mamy nadzieję, że część tych wspomnień będzie dotyczyć naszej Biblioteki i tego co się u nas w lipcu i sierpniu działo.
A działo się całkiem sporo. Były zabawy plastyczne z wykorzystaniem przeróżnych materiałów, przyborów plastycznych i surowców wtórnych, zabawy z robotami Dash i Dot, podróż palcem po wirtualnej mapie i spotkanie z „magiczną skrzynką”.
Tegoroczne ferie zimowe już się skończyły i przyszedł czas na ich podsumowanie.
W tym roku dzieci odpoczywały od szkoły jako pierwsi od 17 stycznia. W naszej Bibliotece spotykały się dwa razy w tygodniu na zajęciach kreatywnych, grach i zabawach. Chcieliśmy zainspirować naszych małych czytelników do zabaw z wykorzystaniem materiałów dostępnych w każdym domu. Pokazaliśmy uczestnikom także że można zrobić wspaniałe prace z tego co znajdzie się akurat pod ręką.
Pierwsze zajęcia zbiegły się w czasie z Dniem Babci i Dziadka, więc skorzystaliśmy z okazji i zrobiliśmy dla naszych kochanych Dziadków laurki. Do ich ozdobienia wykorzystaliśmy papierowe foremki do babeczek, z których powstały oryginalne kwiaty. Jesteśmy przekonani, że prace sprawiły radość obdarowanym i zapewne zadziwiły pomysłowością.
Niesamowitą kreatywność dzieci pokazały także na zajęciach, na których tworzyliśmy zimowe krajobrazy. I tym razem wykorzystaliśmy to, co można znaleźć w każdym domu. W ruch poszła wata, płatki kosmetyczne i folia aluminiowa. Wata świetnie udawała śnieg, z płatków można było „ulepić” bałwana a folia aluminiowa wyglądała na obrazku jak tafla lodu. Prace posypane odrobiną brokatu skrzyły się, niczym krajobraz za oknem przysypany śniegiem w mroźny poranek.
Na zakończenie ferii szyliśmy i ozdabialiśmy woreczki na skarby. Każdy się zastanawiał co cennego będzie w nich trzymał. Propozycji i pomysłów było bardzo dużo. Do dekoracji woreczków zostały wykorzystane kartki z nadrukowanymi wzorami. Dzieci wycinały narysowane na kartce kształty i powstawał w ten sposób szablon. Na koniec wystarczyło tylko przyłożyć szablon do uszytego woreczka i spryskać go farbą w sprayu. Po zdjęciu kartki oczom ukazywały się kształtne śnieżynki, serduszka, misie, kwiaty, autka i motyle. Do dekoracji używaliśmy także kolorowych tasiemek, cekinów i brokatu. Na koniec wystarczyło tylko wciągnąć do woreczków tasiemki i woreczki można było zabrać ze sobą do domu.
Nasze ferie w Bibliotece to nie tylko zabawy kreatywne. Dużą frajdę dzieciom zawsze sprawiają gry planszowe, łamigłówki, zabawy słowne, krzyżówki i kalambury. W tym roku tego typu rozrywki także nie mogło zabraknąć. Łamaliśmy sobie głowy rozwiązując zimową krzyżówkę, z której hasłem „Ferie zimowe są super” ciężko się nie zgodzić. Bawiliśmy się w zimowe kalambury i odgadywaliśmy najbardziej szalone hasła. Graliśmy w planszówki. Wymyślaliśmy oryginalne odpowiedzi w "5 sekund" i walczyliśmy z czasem przy „Tik Tak Bum”. Karmiliśmy aż do rozpuku prosiaczka hamburgerami grając w „Piggy Pop” oraz sprawdzaliśmy swoją spostrzegawczość podczas rozgrywek w „Dobble”.
W Filii Bibliotecznej w Ruszczy dzieci także mogły miło spędzić czas. Wspólnie świętowały Dzień Kubusia Puchatka. Były misiowe gry i zabawy, w tym kultowe przyczepianie ogonka Kłapouchemu oraz puchatkowe głośne czytanie bajek. Staraliśmy by nie pogryzły nas pszczoły podczas wybierania miodu z ula. Spokojnie, nikomu nic się nie stało, ponieważ zarówno ul jak i pszczoły były z zrobione z papieru.
Dziękujemy wszystkim za udział w naszych zajęciach i zapraszamy po książeczki.
Drodzy Czytelnicy!
Biblioteka w Połańcu i Filia w Ruszczy zaprasza dzieci i młodzież, które tegoroczne ferie spędzają w domu na dobrą zabawę oraz alternatywę dla biernego siedzenia przed ekranem telewizora, czy komputera.
Zajęcia odbywać się będą w wybrane dni tygodnia w godzinach od 11.00 do 12.30. Przygotowaliśmy dla Was zabawy plastyczne i kreatywne, gry planszowe, łamigłówki oraz głośne czytanie bajek zgodnie z poniższym harmonogramem:
"Wesoła Biblioteka Zimą" w Połańcu
18 stycznia (wtorek) - Laurka dla babci, laurka dla dziadka - wielka to gratka
20 stycznia (czwartek) - W planszówki gramy - kostką rzucamy, raz wygrywamy, raz przegrywamy
25 stycznia (wtorek) - Obrazy śniegiem malowane, lodem rysowane, mrozem ubarwiane
29 stycznia (sobota) - Woreczki na skarby, skarbeńka i inne cudeńka
"My się zimy nie boimy" w Ruszczy
18 stycznia (wtorek) - To co misie lubią najbardziej – Dzień Kubusia Puchatka
21 stycznia (piątek) - Laurka dla babci i dziadka
25 stycznia (wtorek) - Dokarmiamy ptaki zimą – eko-karmniki
28 stycznia (piątek) - Czarno na białym – węglem malowane
Uwaga! Ze względu na obostrzenia związane z epidemią ilość osób na zajęciach ograniczona.
Tegoroczne wakacje w Bibliotece odbyły się z książką w roli głównej. Podczas czterech spotkań adresowanych do dzieci, młodzieży a także osób dorosłych książce towarzyszyły ciekawe warsztaty i zabawy. Ich tematyka była bardzo urozmaicona.
Zapraszamy dzieci i młodzież na wakacyjne zajęcia w Bibliotece, które odbędą się we wtorek, 10 sierpnia, od godziny 11.00.