28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W grudniu 2020 roku strona internetowa Biblioteki zmieniła swój wygląd.

Odmieniona strona intermetowa jest częścią projektu „Z książką w roli głównej – on-line” realizowanego w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2020 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Poprzednia strona znajduje się pod adresem https://mgbp.polaniec.pl/archiwum/

 

mkidn 01 cmyk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Naszą Bibliotekę z okazji zbliżających się Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia.

 

Pełny regulamin konkursu znajduje się poniżej:

Konkurs "Zabawa na choinkę"

Plik zapisany jest w formacie pdf.

Program potrzebny do otwarcia pliku jest darmowy i dostępny w Internecie pod adresem:
http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep.html

Fundacja ABCXXI, w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" ogłosiła dni 01-07 maja, dniami głośnego czytania dzieciom. Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, do akcji włączyła się już w ubiegłym roku. Tegoroczne hasło naszej akcji brzmiało "Biblioteka łączy", a trwała ona u nas od 02-04 maja. Głośnego czytania podjęły się uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Połańcu, działające w wolontariacie, Kasia Boczek, Natalia Krupa, Justyna Bobrowska, Karolina Lampart, Ania Warchałowska, Justyna Wiącek, które swoim udziałem pragnęły wraz z Biblioteką przekonać dzieci, że czytają nie tylko dorośli, mama, tata, pani w szkole czy dziadkowie, ale także młodzież, starszy brat czy siostra.

Pierwszego dnia odwiedziły Bibliotekę przedszkolaki z "Tęczowego" Przedszkola Nr 1 w Połańcu wraz z opiekunkami. Godzina, którą u nas spędziły minęła bardzo szybko, w miłej, wesołej atmosferze. Dzieci mogły usłyszeć wiersze: J. Papuzińskiej "Tygryski" i "Michały", D. Gellner "Brat" i "Aniołki", J. Brzechwy "Hipopotam", D. Gellnerowej "Szukamy kaczuszek", a także usłyszały dwie bajeczki o przygodach niesfornych zwierzątek M. Wolfa "Kogut śpioch" i "Odważny Kumik". Ponieważ wszystkie maluchy uwielbiają zgadywać zagadki, nie mogło ich oczywiście zabraknąć. Swoją wdzięczność pięciolatki wyraziły najpiękniej jak potrafiły, czyli zaśpiewały piosenki o mamie, tacie i misiu.

<<zdjęcia>>

Drugiego dnia gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Połańcu, z klas IIc i IIIc wraz z wychowawczyniami, na naszą prośbę dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione zwierzątko - zabawkę. Prowadzące przygotowały wierszyki i bajki o zwierzątkach. Głośne czytanie rozpoczęło się od dwóch bajek M. Wolfa " Wieloryb Bob i zabawki łapcia" i "Nosek i Nosorożek", następnie J. Twardowski "O kozłach i owcach", I. Landau "Wieloryb", B. Lewandowska "Bajkowe lwy", A. Grabowski " Wiersz jamniczy", J. Kulmowa "Fizia", Z. Lengren "Ech, życie, życie" na koniec dzieci wysłuchały wierszy o innej tematyce, dla nich samych miłej , bo o wakacjach: J. Twardowski "Na wakacjach", W. Chotomska "Lody na patyku" ostatnim przeczytanym wierszem był utwór M. Wilczyńskiej "Zabawa lalek" (fragment).

<<zdjęcia>>

Dzieci mogły także same głośno przeczytać krótkie wierszyki Jana Brzechwy o zwierzętach , niestety nie wystarczyło wierszyków dla każdego chętnego (uczestniczyło tego dnia 49 uczniów), ale zaraz potem mogli błysnąć wiedzą przy odgadywaniu zagadek, które okazały się dla drugo i trzecioklasistów zbyt łatwe, ale zabawy i śmiechu było dużo.

W piątek 04.05 odbyło się ostanie spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji głośnego czytania. Tego dnia do Biblioteki przyszły również pięciolatki z "Tęczowego" Przedszkola wraz z opiekunkami. Realizatorki Kasia, obie Justyny, Karolina, Natalka, Ania bogatsze w doświadczenia z dwóch poprzednich spotkań, postanowiły urozmaicić głośne czytanie maluchom. Włączyły do tego elementy edukacyjne, które bardzo spodobały się słuchaczom. Z książki M. Strękowskiej - Zaremby "Leniwe literki", wybrały cztery opowiadania o różnych literkach alfabetu, były to : "L jak las", "A jak Atlas", T jak tornister", "O jak osa", czytane głośno dokładnie w takiej kolejności. Każde dziecko otrzymało po dwie karteczki z dwiema różnymi literkami, ale tylko tymi o jakich mowa była w opowiadaniach, ponadto każda czytająca miała do swojego tekstu jedną, dużą wydrukowaną na kartce literę. Maluchy były bardzo przejęte, aby w żądanym momencie podnieść rączkę z właściwą literką. Należy ich pochwalić, gdyż świetnie sobie poradziły z zadaniem. Hasłem tego spotkania było słowo "lato", nie zabrakło również wierszyków na ten temat: R. Opala "Zielony świat", J. Święcicka "Słońce", N. Ustenko "Morze", Z. Beszczyńska "żeby przyszło lato", M. Strzałkowska "Przepis na lato", D. Gellnerowa "Zamek z piasku". Były także zagadki i piosenki śpiewane przez dzieci.

<<zdjęcia>>

Łącznie w trzydniowych spotkaniach głośnego czytania wzięło udział 109 osób, z czego 85 to najmłodsi dla których spotkania zostały przygotowane. Duże zainteresowanie i chęć uczestniczenia w podobnych spotkaniach skłania Bibliotekę do prowadzenia akcji głośnego czytania dzieciom przez cały rok. Jesteśmy z tego faktu bardzo zadowoleni i dumni, a przede wszystkim czujemy się potrzebni.

Autor: Dagmara Czekaj

Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 23, z dn. 17 czerwca 2004 r.

Za aktywność biblioteczną Nasza Biblioteka otrzymała ze środków Ministra
Finansów ponad 150 książek. Ich listę można przejrzeć na podstronie
nowości w zakładce "czerwiec".

Spotkanie z pisarzem


    9 czerwca w Połańcu gościł znany pisarz książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke, który przyjął zaproszenie od Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu. Pierwsze spotkanie odbyło się w Filii Bibliotecznej w Ruszczy z uczniami Szkoły Podstawowej. Do Połańca pisarz przyjechał z opóźnieniem, ale jak się później okazało warto było czekać, w sali kawiarnianej CK i Sz w Połańcu czekali na pisarza uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Połańcu.

kliknij, aby powiększyć kliknij, aby powiększyć

    Grzegorz Kasdepke pochodzi z Białegostoku, ur. się 04.05.1972r. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Planował zostać dziennikarzem. Udało mu się już w pierwszych miesiącach studiów nawiązać współpracę z "Polityką". Nauka i studiowanie nie zajmowały pisarzowi dużo czasu dlatego jak sam przyznał, z nudów zaczął czytać książki, których nie przeczytał jako mały chłopiec: "Kubuś Puchatek" A.A. Millne, "Piotruś Pan" J.M. Barrie, "Alicja w Krainie Czarów" L. Carroll, "Nie kończąca się historia od A do Z" M. Ende i inne.. Wtedy też postanowił, że musi się zmierzyć z baśnią jako gatunkiem literackim. Pierwsze teksty dla dzieci opublikował w czasopiśmie "Świerszczyk", po roku współpracy został redaktorem naczelnym - i od tego momentu rozpoczął poważną pracę jako pisarz książek. Opowiadania publikował także w pismach "Ciuchcia", "Wesołe literki" i "Komiksowo".


    Grzegorz Kasdepke napisał i wydał siedem książek dla dzieci. Nagrodę w 2003 r. "Edukacja XXI" otrzymała książka "Co to znaczy... czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". "Kacperiada" została wyróżniona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001, otrzymała Wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY, a także nagrodę Kornela Makuszyńskiego w 2002 r. "Mity dla dzieci" wpisano na listę książek polecanych przez organizatorów akcji "Poczytaj dziecku 20 minut".


    Pisarz podczas spotkania promował swoje utwory. Jednak najwięcej czasu i uwagi poświęcił dwóm książkom - najnowszej , która ukazała się dwa tygodnie przed spotkaniem "Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci" (Wydawnictwo Literatura, 2004 r.) a także "Co to znaczy... " ( Wydawnictwo Literatura, 2002 r.). Grzegorz Kasdepke w kontaktach z dziećmi jest bezpośredni, życzliwy i uprzejmy, spotkania prowadzi swobodnie, w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Zachęca dzieci do rozmowy, pragnie przekazać im wiedzę, którą będą mogły wykorzystać w życiu. To spotkania, które uczą i bawią.

kliknij, aby powiększyć

Książka "Co to znaczy..." zawiera 101 krótkich opowiadań, które tłumaczą w zabawny i przystępny sposób polskie frazeologizmy. Pisarz wybrał te najciekawsze a dzieci odgadywały ich znaczenie - "Mieć mleko pod nosem", "Zachować kamienny spokój", "Ranny ptaszek", "Zwijać żagle". Szczególną radość sprawiło dzieciom tłumaczenie frazeologizmów - wpaść w oko, spalić raka czy robić maślane oczy.


    W najnowszej książce "Bon czy ton.." czytelnicy znajdą 103 opowiadania ułożone w porządku alfabetycznym, które tłumaczą jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Taką książeczkę powinno mieć każde dziecko, chociaż podczas spotkania okazało się, że maluchy doskonale znają zasady dobrego i poprawnego zachowania. Pisarz poświęcił uwagę tylko kilku opowiadaniom - "Całowanie w dłoń", "Chustka do nosa", "Kaszel", "Dama i dżentelmen","Menu", "Kwiaty". Opisane sytuacje demonstrował w krótkich scenkach sam lub prosił dzieci, aby mu pomogły. W czasie zabawy nie zabrakło śmiechu, ale największe brawa i okrzyki zachwytu otrzymała zaprezentowana scenka wręczania kwiatów, kiedy pisarz z wiązanką przepięknych, bibułkowych kwiatów uklęknął i wręczył je małej damie - Dominice. Zachwytom nie było końca.

kliknij, aby powiększyć kliknij, aby powiększyć

 

kliknij, aby powiększyć

    Ponieważ było to spotkanie autorskie pan Kasdepke zgodził się odpowiadać na pytania dzieci. Dowiedzieliśmy się, że pomysły na kolejne książki autor czerpie z życia codziennego, że każda sytuacja może stać się pomysłem. Bohaterem książek jest prawdziwy chłopiec, syn pisarza, który ma na imię Kacper i ma 9 lat, to także jego psoty podsuwają tacie pomysły do nowych książek. Pisarz bardzo lubi swoją pracę, dodatkowo zajmuje się także pisaniem scenariuszy do telenoweli "Klan" i programu dla dzieci "Budzik". W przyszłości zamierza jeszcze napisać kryminał dla dzieci i komiks. Pisarz zdradził sekret, że być może tego lata podczas wyprawy rowerowej z synem odwiedzi Góry Świętokrzyskie. Podczas pożegnania dzieci bardzo serdecznie zapraszały gościa do Połańca na wakacje. Długimi i głośnymi brawami podziękowały za ciekawe, miłe i zabawne spotkanie.

 

    Pisarz podpisywał również dzieciom swoje książki i odwiedził Bibliotekę, gdzie także złożył autograf na książkach ze zbiorów Biblioteki. Swoją obecność uwiecznił wpisem do Kroniki.

 

Autor: Dagmara Czekaj

Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 24, z dn. 24 czerwca 2004 r.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 8 do 15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu włącza się do akcji.

   

Dyrektor Biblioteki oraz Bibliotekarze zapraszają na Tydzień Bibliotek pod hasłem:

BIBLIOTEKA – SŁOWA, DĹšWIĘKI, OBRAZY

 

Harmonogram zajęć:

 Poniedziałek 10 maja
 900 – 1215  Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty dla uczniów klas od 1 do 3 szkoły podstawowej, dotyczące ewolucji książki, dźwięku i obrazu. Lekcja ma na celu przedstawienie biblioteki jako miejsca, w którym czytelnik angażuje nie tylko wzrok, ale i słuch.
1430 – 1530  Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych).
 Wtorek 11 maja
 945 – 1145  

Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty

 1430 – 1530  Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych).
 Środa 12 maja
 800 – 945  Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty
1430 – 1530  Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych).
 Czwartek 13 maja
 900 – 1120  Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty
1430 – 1530  Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych).
1700  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
 Piątek 14 maja
 925 – 1100  Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty
1430 – 1530  Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych).

 

W związku ze zmianą sposobu wypożyczania książek informujemy Czytelników,
że w miesiącu maju ogłaszamy AMNESTIĘ dla wszystkich zalegających ze zwrotem książek (za ich przetrzymanie nie będziemy pobierać żadnych opłat).
Zwracamy się z gorącą prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego za 2009 r. dla naszej ciężko chorej koleżanki – bibliotekarki, która wymaga kosztownej rehabilitacji po operacji tętniaka mózgu.

Wpłat na ten cel można dokonać poprzez odpis 1% podatku na rzecz Fundacji Wspomagania Oświaty, ul. Ruszczańska 23, 28-230 Połaniec, nr KRS: 0000124610, z dopiskiem: „Na leczenie i rehabilitację Teresy Włostowskiej”.

Będziemy wdzięczni za przekazaną pomoc.

 

Dyrektor i Pracownicy

Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej

w Połańcu

Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu ogłaszają konkurs na najciekawsze zdjęcia dotyczące Połańca z lat 70 i 80 -tych.

 

Szczegóły konkursu w pliku: KONKURS 30 LAT NOWEGO POŁAŃCA (plik pdf)

Zapraszamy do udziału!

Informujemy, że od dnia 11.03.2010 roku Biblioteka będzie czynna w dniach:

- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek

1000 - 1800

- środa

800 - 1600

sobota - NIECZYNNE

W związku z wprowadzeniem komputerowego systemu obsługi wypożyczeń nastąpiła zmiana sposobu zapisu czytelników i udostępniania zbiorów Biblioteki.

Każdy czytelnik zostaje na nowo wprowadzony do systemu oraz otrzymuje kartę czytelnika.

W celu weryfikacji danych osobowych prosimy o zabranie dokumentu tożsamości przy pierwszej wizycie w Bibliotece.  W przypadku osób niepełnoletnich przy zapisie musi być obecny opiekun prawny.
Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij