Spotkanie autorskie z Anną Łaciną - relacja

Spotkanie autorskie Anna Łacina czerwiec 2018 small3

We wtorek, 5 czerwca, do naszej Biblioteki w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego, którego głównymi organizatorami są członkowie Okręgu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, zawitała pochodząca z Torunia autorka powieści familijnych i bajek edukacyjnych - Anna Zgierun-Łacina. Pisarka z wykształcenia jest genetykiem, a jej pasja to biologia i zielarstwo. Zajmowała się także dziennikarstwem. Publikuje pod dwoma nazwiskami. Jako Anna Łacina pisze powieści obyczajowe przeznaczone dla młodzieży oraz osób lubiących konwencję literatury młodzieżowej (obecnie zaliczane do tzw. literatury Young Adult), jako Anna Zgierun fantastykę, oraz książki dla dzieci młodszych zaliczane do literatury edukacyjnej. Warto dodać, że pisarka ma na swoim koncie liczne nagrody. W konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2007 jej książka „Inwazja wirusów” otrzymała wyróżnienie literackie Polskiej Sekcji IBBY, a „Czynnik miłości” został uhonorowany przez IBBY wyróżnieniem Książka Roku 2010. Internetowy plebiscyt www.republikadzieci.pl umieścił ją wśród dziesięciorga najbardziej lubianych autorów.

Pani Anna spotkała się z młodzieżą, by zachęcić ją do czytania. Trzeba przyznać, że łatwo nawiązała bezpośredni kontakt z młodymi ludźmi. W głównej mierze było to zasługą stylu językowego, jakim się posługiwała. W swoich wypowiedziach używała słów i zwrotów ze współczesnego żargonu młodzieżowego. W zrozumiały dla młodego czytelnika sposób uświadamiała, że dzięki kontaktowi ze słowem pisanym zdobywa się wiedzę, wyrabia poglądy, a tym samym łatwiej ustrzec się przed manipulacją. Nie od dziś bowiem wiadomo, że wykształconym i oczytanym społeczeństwem trudniej sterować i narzucać mu własne zdanie. Opornym na odkrywanie uroków czytelnictwa dawała cenne wskazówki, jak czytanie polubić. Z pasją i zaangażowaniem zdradzała także tajniki warsztatu pisarskiego i opowiadała o swoich książkach. Dawała praktyczne wskazówki, jak napisać dobrą książkę i ustrzec się przed najczęściej popełnianymi przez pisarzy błędami.

Jej opowieść ubarwiona została prezentacją multimedialną, na której wyświetlane były między innymi zdjęcia z miejsc na świecie, które pisarka wybrała jako tło wydarzeń w swoich utworach. Pokazywała także popularne „memy”, czyli obrazki z wpisanym w nie tekstem o charakterze humorystycznym oraz krótkie filmiki z jej życia prywatnego. Nie mogło zabraknąć podczas prezentacji odniesień do świata przyrody ożywionej i nieożywionej. Zgromadzeni dowiedzieli się przy okazji omawiania jej twórczości, czy trzmiel żądli, czy z każdej róży można zrobić konfiturę i jak wygląda żółty jaśmin.

O swoich powieściach mówiła, że można je czytać rodzinnie – zarówno przez dorosłych jak i młodzież. Problemy, które porusza nie są przypisane tylko do młodych, gdyż dorastanie i dojrzewanie dotyczy osób w każdym wieku. Zdradziła, że jej książki wzajemnie się uzupełniają, a bohaterowie, którzy w jednym z opowiadań są główną postacią, w drugiej schodzą na plan dalszy. Dlatego każdą z powieści można czytać osobno i w dowolnej kolejności. Zaczęła od przybliżenia czytelnikom tematyki powieści „Zadzwoń, kocham Cię” - książki o miłości w niebezpiecznych czasach terroryzmu, w jakich przyszło żyć głównym bohaterom. Potem zachęcała do sięgnięcia po „Niebo nad pustynią”. Na jej przykładzie opowiadała o stygmatyzującej sile słów, o tym, że słowa mogą ranić i zmienić postrzeganie danej osoby. Polecała powieść „Telefony do przyjaciela”, opowiadającą o wytrwałym pokonywaniu przeszkód, poszukującą odpowiedzi na pytanie, czym tak na prawdę jest niepełnosprawność? Zachęcała także do sięgnięcia po „Kradzione róże”, „Miłość pod Psią Gwiazdą”, „Czynnik miłości” i „Dziką jabłoń”, poświęcając na omówienie każdej z nich kilka minut. Na koniec zapowiedziała swoją najnowszą powieść „Ostatnie wakacje”, która ma ukazać się jesienią. Na pamiątkę spotkania pani Anna złożyła autografy na swoich książkach znajdujących się w zbiorach naszej Biblioteki.

Spotkanie dofinansowano ze środków Banku Spółdzielczego w Połańcu.
Logo BS

Wydarzenie w ramach:

LOGO FESTIWALU small
Świętokrzyskiego Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego

Dotychczas ukazały się:

jako Anna Zgierun:

 • Inwazja wirusów 2007
 • Wielki Napad 2008
 • Białe Szepty – antologia 2008
 • Nawiedziny – antologia 2009

jako Anna Łacina:

 • Sześć Dominika 2008
 • Czynnik miłości 2010
 • Kradzione róże 2010
 • Telefony do przyjaciela 2012
 • Miłość pod Psią Gwiazdą 2013
 • Dzika jabłoń 2015
 • Niebo nad pustynią 2016
 • Zadzwoń, kocham cię 2017
 • Premiera jej najnowszej książki (Ostatnie wakacje) zapowiedziana jest na jesień 2018

Poprawiono: piątek, 08 czerwiec 2018 10:31

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>