Inwazja robotów w Bibliotece

Bibliotekę w maju opanowały roboty! I to nie po raz pierwszy w historii naszej placówki.

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach od 21 do 30 maja w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy odbywały się zajęcia z robotami Dash i Dot. Przeszło 300 osób, głównie dzieci, ale też i osób dorosłych (w tym uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu), spotkało się z naszymi "pupilami" by dowiedzieć się o podstawach kodowania robotów.

Temat ten nie jest Bibliotece obcy. Jakiś czas temu odbył się cykl warsztatów dla młodzieży z kodowania w edytorze Scratch. Wtedy młodzi ludzie uczyli się podstaw programowania dzięki wykorzystaniu robotów Finch. Tym razem w roli głównej wystąpiły roboty Dash i Dot, zaprojektowane z myślą o młodszych uczestnikach. Ich działanie można było poznać już podczas tegorocznych ferii zimowych.

Dash i Dot to interaktywne roboty o przyjaznym wyglądzie i stosunkowo prostej obsłudze, dostosowane do potrzeb i umiejętności dzieci w każdym niemal wieku. Dash porusza się, tańczy, śpiewa, mówi swoim głosem lub odgrywa dowolnie wgrany głos. Posiada czujniki, dzięki którym słyszy i reaguje na przeszkody. Dot to młodszy kolega Dasha, szczególnie lubiany przez maluchów, ponieważ można go brać do ręki i się nim pobawić. Dot także posiada czujniki, dzięki którym słyszy oraz zareaguje na potrząsanie i podrzucanie nim. Nie potrafi się poruszać, ale zmienia kolory, mruga okiem i wydaje różne dźwięki. Można nagrać na Dota własny głos lub dowolną ścieżkę dźwiękową. Roboty posiadają także akcesoria (uszy i ogon królika, spychacz, wyrzutnia piłeczek i cymbałki), które dodatkowo uatrakcyjniają zajęcia.

Dzięki majowym spotkaniom z robotami Biblioteka zamieniła się w przestrzeń służącą do nauki, rozwoju i zabawy. Cieszymy się, że zarówno dzieciom jak i dorosłym nasze zajęcia sprawiły wiele radości. Miło było patrzeć, jak uczestnicy fascynują się robotami i tematem programowania. Mamy nadzieję, że przygotowane warsztaty dadzą impuls do rozwijania pasji kodowania. W końcu programowanie to przyszłość. Niech moc będzie z nami!

Roboty wraz z akcesoriami oraz tablety do ich sterowania Biblioteka zakupiła dzięki dotacji finansowej od Fundacji Enea.


Poprawiono: poniedziałek, 03 czerwiec 2019 12:24

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>