Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie

W dniach 1 – 9 czerwca 2019 r. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Dla naszej Biblioteki była to świetna okazja by zaprosić w swoje progi lokalnych sportowców i promować zarówno czytelnictwo, jak i zachęcać dzieci do aktywności fizycznej. Spotkania ze sportowcami odbywały się w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy.

Pierwszą zaproszoną osobą był piłkarz i trener Maciej Witek z Klubu Sportowego „Czarni” Połaniec. Nasz gość przeczytał opowiadanie z serii „Mądra mysz” pod tytułem „Mam przyjaciela piłkarza ekstraklasy”, a następnie opowiedział o swoich zainteresowaniach i pasjach. Pochwalił się swoimi osiągnięciami, pokazał puchary i medale. Zaprezentował swój strój piłkarski w barwach klubowych. Bardzo ciekawie opowiadał o sporcie, który uprawia. Dzięki temu przedszkolaki dowiedziały się na czym polega gra w piłkę nożną i poznali jej ogólne zasady. Podsumowaniem zdobytej wiedzy na temat świata piłki nożnej był quiz, który jak się okazało nie miał przed zebranymi tajemnic. Pan Maciej ciekawie opowiadał nie tylko o swojej dyscyplinie sportowej. Pytał także dzieci czy wiedzą, co daje nam aktywność fizyczna i czy ich zdaniem warto uprawiać sport? Pokazując książki o sporcie znajdujące się w Bibliotece zachęcał do czytania i mówił, jak ważne jest dla sportowców oczytanie i zdobywanie wszechstronnego wykształcenia. Nasz gość miał dla maluchów również miłą niespodziankę – medal dla każdego przedszkolaka, czym sprawił dzieciom olbrzymią frajdę. W końcu nie ot tak dostaje się złoty medal!

Drugiego dnia zawitał do Biblioteki Marcin Golonka, kapitan 3-ligowego zespołu MKS „Czarni” Połaniec, trener grupy wstępnego szkolenia piłki siatkowej w połanieckim klubie, były reprezentant Polski w siatkówce plażowej oraz były zawodnik 1 i 2- ligowych zespołów w piłce siatkowej. Pan Marcin przeczytał przedszkolakom w Bibliotece w Połańcu dwa wiersze Edyty Pawlak „Elementarz sportowy” oraz „Siatkówka”, a dzieciom w Filii w Ruszczy opowiadanie „Kuba i niesforna piłka”. Opowiedział na czym polega dyscyplina sportu jaką jest siatkówka i wyjaśnił zasady gry. Zapytał dzieci czy sami uprawiają jakiś sport. Okazało się, że większość gra w piłkę nożną i trenuje pływanie. Niektórzy mają już nawet zdobyte pierwsze medale. Oczywiście tu nastąpiła licytacja, które dziecko ma ich więcej. Maluchy puściły wodze fantazji, do czego z racji wieku mają prawo. Pan Marcin również pochwalił się swoimi osiągnięciami, pucharami i medalami.

W Bibliotece w Połańcu ostatnim zaproszonym gościem była Oliwia Szewczyk, młoda zawodniczka sekcji zapaśniczej MKS „Czarni” Połaniec. Przeczytała bajkę „Sportowcy”, opowiadającej o różnych dyscyplinach sportowych. Oliwia opowiedziała także swoim młodszym kolegom o zapasach, które już długo trenuje. Pokazała strój i obuwie zakładane przez zapaśników. Pochwaliła się zdobytymi medalami oraz pokazała zdjęcia z zawodów. Opowiedziała w jakim wieku zaczęła uprawiać sport i gorąco zachęcała dzieci do wysiłku fizycznego. W ramach zachęty na ochotnikach zademonstrowała proste chwyty zapaśnicze. Każdy chciał spróbować swoich sił.

Na zakończenie akcji głośnego czytania w Filii w Ruszczy gościł trener i instruktor pływania klasy drugiej z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Połańcu Kacper Ciepiela. Czytał uczniom książkę z serii Mądra Mysz pod tytułem „Zuzia uczy się pływać”. Opowiadał o nauce pływania o korzyściach jakie daje nam ta umiejętność. Zachęcał dzieci do korzystania z basenu. Mówił o swoich osiągnięciach pływackich, pokazując kilka swoich medali i statuetkę.

Promując dyscypliny sportowe nasi goście mówili o dużej roli czytania i nauki, bowiem w dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być człowiekiem oczytanym i wykształconym. Czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo, co pomaga przy wypowiadaniu się i udzielaniu wywiadów. Przekonywali także, jak ważna jest rola nauki języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Życie sportowca wymaga wyjazdów za granicę, a sprawne posługiwanie się językiem angielskim ułatwia porozumiewanie się z zawodnikami, trenerami czy sędziami na imprezach międzynarodowych. Zatem warto dbać o wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny.

Dziękujemy za miłe spotkania naszym gościom sportowcom, przedszkolakom i uczniom. Zachęcamy zarówno do odwiedzania naszej biblioteki jak również do uprawiania sportu z naszymi trenerami z Połańca.

We wszystkich spotkaniach w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy wzięło udział ponad 260 osób.


Poprawiono: czwartek, 13 czerwiec 2019 14:21

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>