Noście dzieci, bo się odzwyczają! Spotkanie z Martą Szperlich-Kosmalą

Noście dzieci, bo się odzwyczają!

W czerwcowe upalne popołudnie (12 czerwca) w Bibliotece było „bosko”! Przyjechała do nas Marta Szperlich-Kosmala, by polecić czytelnikom swoją książkę „Noszenie dzieci” i pokazać, że noszenie w chustach i nosidłach może być łatwe i przyjemne, a co równie ważne - praktyczne i korzystne zarówno dla noszonego jak i noszącego. Spotkanie przyciągnęło rodziców wraz ze swoimi pociechami, zarówno tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych, którzy chcieli posłuchać dlaczego warto nosić i w ogóle JAK nosić. 

Marta Szperlich-Kosmala (aka Boska Nioska) jest ekspertem od noszenia dzieci, certyfikowaną doradcę chustową a w ostatnim czasie także autorką książki „Noszenie dzieci”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Natuli. Z wykształcenia filozof, pracuje jako nauczycielka w nowoczesnej szkole językowej. Wspiera rodziców na dwóch płaszczyznach: jako doradca noszenia (Boska Nioska) oraz jako coach rodzinny (Pracownia Mokosz).

Spotkanie w Bibliotece podzielone zostało na dwie części. Podczas pierwszej można było usłyszeć, jak doszło do powstania książki, po co ona powstała i do kogo jest adresowana. Autorka przekonuje w książce, że noszenie od czasów prehistorycznych mamy we krwi. I tylko współczesna cywilizacja zdaje się o tym niestety zapominać. Często ze stratą dla dzieci, dla których noszenie jest bardzo ważne.

„W tej książce chcę przekazać nie tylko wiedzę dotyczącą noszenia dzieci, ale przede wszystkim to, że noszenie jest odpowiedzią na większość potrzeb małego dziecka” (fragment ww książki).

Po części teoretycznej spotkania wszyscy, którzy nabytą wiedzę chcieli wykorzystać w praktyce, pozostali na warsztatach noszenia prowadzonych przez autorkę. Boska Nioska w tym celu przywiozła ze sobą chusty, o różnych splotach, długościach i tkane z różnego rodzaju przędzy. Na początku powiedziała czym się one różnią, w jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie oraz jakie mamy podstawowe wiązania. Rodzice pod fachowym okiem ćwiczyli wybrane wiązania na lalkach treningowych a potem na własnych bobasach. Starsze dzieci (siedzące lub raczkujące) można było przymierzyć do nosidła ergonomicznego. Najmłodsze na warsztatach dziecko miało około 2 miesiące.

Jeśli już mowa o małych uczestnikach spotkania, to warto powiedzieć, że w Bibliotece nikt w tym dniu nie mógł się nudzić. Także ci najbardziej wymagający. Maluchy, jak i starsze dzieci w trakcie warsztatów bawiły się pod czujnym okiem swoich mam na matach na podłodze klockami i pluszakami oraz oglądały kolorowe książeczki. Zadbaliśmy także o ich małe brzuszki. Były chrupki, herbatniki oraz ekologiczne truskawki. Tych ostatnich w sezonie nie mogło przecież zabraknąć.

Dziękujemy wszystkim, którzy odważyli się wyjść z domu mimo żaru lejącego się z nieba, za udział w spotkaniu a Marcie Szperlich-Kosmali za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie niecodziennych warsztatów. Polecamy także książkę „Noszenie dzieci”, którą można nabyć poprzez stronę wydawnictwa Natuli. Wkrótce będzie także można ją wypożyczyć w bibliotece.

„Przywróćmy noszeniu dzieci należne mu miejsce i traktujmy jak normalność! Nośmy maluchy, bo się odzwyczają!” - Marta Szperlich-Kosmala „Noszenie dzieci”


Poprawiono: piątek, 14 czerwiec 2019 14:36

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>