28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Rozstrzygnięto dwa konkursy i nagrodzono najlepszych czytelników


    W piątek 26 maja w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu odbyło się spotkanie uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów - poetyckiego "Połaniec moje miasto" i plastycznego "Mój Połaniec". Konkursy ogłoszone zostały przez Bibliotekę i Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu w marcu z okazji 740 rocznicy nadania Praw Miejskich Połańcowi i 210 rocznicy Uniwersału Połanieckiego. Nagrodzono także najaktywniejszych czytelników Biblioteki w 2003 roku. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili zastępca burmistrza M i G Połaniec - Jan Krygowski, Przewodniczący Rady Miasta - Edward Bobiński, w-ce prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego - Maria Kalondji, członkowie Komisji oceniających a także laureaci. Konkursy adresowane były do mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec. Spotkały się z dużo szerszym zainteresowaniem, gdyż napłynęły nawet utwory z Nowego Targu i Podlasia.

    Organizatorzy powołali dwie odrębne, pięciosobowe Komisje, których zadaniem było dokonanie przeglądu i oceny. Prace poetyckie opiniowali nauczyciele poloniści: p. Krystyna Orlicz, p. Zofia Kowal, p. Józefa Stachura, p. Andrzej Kowalik a także p. Jadwiga Pruska przedstawicielka Towarzystwa Kościuszkowskiego. Oceniono 65 utworów , które podzielone zostały na dwie kategorie.

Zwycięzcom nagrody wręczały p. M. Kalindji i dyrektor MGBP w Połańcu Renata Wójtowicz.

W kategorii dziecięcej wpłynęło 41 prac, a wyróżnienia indywidualne przyznano:
Małgosi Cichoń za wiersz "Połaniec i jego czasy", 11 lat.

Trzy równorzędne drugie miejsca:
Magdalenie Danek za wiersz "Urodziłam sie...",9 l.,
Paulinie Grzyb wiersz pt. "Moje miasto", 12 l.
Paulinie Cieślikowskiej wiersz pt. "Tu rozbiłam kolan sto..", 13 l.

Dwa równorzędne trzecie miejsca:
Martynie Skoczewskiej za wiersz "Nasze miasteczko", 13 l.
Monice Hersztek wiersz pt. " Połaniec", 11 l.

W kategorii dorosłych wpłynęły 24 utwory. Przyznano trzy nagrody.
Miejsce pierwsze dla p. Marka Pedyńskiego za utwór "Tadeusz w Połańcu".

    Wiersz p. Pedyńskiego zwrócił szczególną uwagę Komisji ciekawą tematyką uwzględniającą historię Połańca oraz doskonałą artystycznie formą. Towarzystwo Kościuszkowskie ufundowało autorowi nagrodę pieniężną. Utwór zostanie opublikowany w "Zeszytach Połanieckich".
Drugie miejsce przyzano p. Krzysztofowi Kokotowi za wiersz "Możesz podziwiać Starą Lubovnię..."
Trzecie miejsce zajęła p. Anna Łukaszek za wiersz pt. "Sonet".

Wyróżnienia przyznano członkom Klubu Seniora z Połańca p. Zofii Danek, p. Marianowi Łowickiemu oraz p. Julii Granackiej.

    Komisja wyraziła uznanie dla wszystkich autorów, podkreśliła wysoki poziom artystyczny zgłoszonych utworów. Akcentem kończącym tę  uroczystość było odczytanie przez laureatów swoich nagrodzonych wierszy.

    Na konkurs plastyczny "Mój Połaniec" wpłynęło 95 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Ich oceny dokonali nauczyciele plastycy i miejscowi artyści: p. Helena Adamczyk - Poszeluzna, p. Maria Ryńska, p. Józef Reguła, p. Aleksander Jasin i p. Jadwiga Pruska. Prace oceniano pod kątem indywidualnej inwencji twórczej, staranności oraz ogólnego zaangażowania w nadanie pracy wyrazu artstycznego. Komisja wyłoniła cztery kategorie wiekowe bez przyznawania określonych miejsc.

I tak, w grupie wiekowej do lat 9 nagrodzono:
Kamilę Głowiak za pracę? pt. "Boisko sportowe w moim mieście",
Dominikę Cygan - "Połaniec moje miasto",
Alę Stępień - "Pocztówka z Połańca".

W grupie wiekowej od 10 do 13 lat nagrodzono piątkę osób:
Bartosza Leśniewskiego - "Pocztówka z Połańca",
Karolinę Trybuszkiewicz - "Lekcja historii",
Karolinę Szczępek - "Mój Połaniec",
Marysię Gad - "Kopiec Kościuszki",
Sylwię Kos - "Herb Połańca".

W grupie wiekowej powyżej 14 lat nagrodzono:
Małgosię Boczek - "Kościół św. Marcina",
Joasię Wszołek - "Połaniec - Kościół p. w. św. Marcina",
Ewelinę Gaj - "Kościół św. Marcina",
Milenę Spychałę - "Mój Połaniec".

    Szczególną uwagę komisji zwróciły prace złożone przez Warsztat Terapii Zajęciowej z Połańca,
które wykonane zostały bardzo starannie, różnymi technikami i niezwykle pomysłowo.
Nagrodzono:
p. Mirosława Klimka - "Kościuszko na koniu"
p. Pawła Danka i Zbigniwa Wojdana - "Połaniec od strony Wisły"
p. Janusza Łańkę- "Dąb w Ruszczy"
p. Waldemara Samborskiego - "Połaniec wczoraj, dziś i jutro".

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu są prezentowane na wystawie w Bibliotece.
Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

    Ilość zgłoszonych prac świadczy o dużym zainteresowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych twórczością artrystyczną o tematyce regionalnej. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim osobom biorącym udział w konkursach.

    Ostatnim etapem obchodzonych uroczystości było wręczenie przez p. Burmistrza Jana Krygowskiego nagród i dyplomów dla najaktywniejszych czytelników w 2003 roku. Biblioteka przyznała te wyróżnienia po raz pierwszy. Najaktywniejszych czytelników wyłoniono spośród dzieci, dorosłych i rodzin.

Najmłodszym i najaktywniejszym czytelnikiem został Wojtuś Porzycki - 7 lat, który w ubiegłym roku wypożyczył 319 książek, drugie miejsce przypadło Darii Pisuli - 6 lat a trzecie Mateuszowi Motyce

- 6 lat.

Wśród dorosłych czytelników zwyciężył p. Roman Drzazga, który wypożyczył 356 wol., drugie miejsce uzyskała p. Monika Kondek a trzecie p. Małgorzata Laska.

Najaktywniejszymi czytelnikami w kategorii rodzin są Państwo Bobińscy, którzy wypożyczyli łącznie 227 wol., drugie miejsce przyznano Państwu Kapałkom, a trzecie Państwu Kowalom.


Po wręczeniu nagród zaproszeni goście wysłuchali referatu artysty - malarza Tomasza Staszweskiego pt. "Powstanie Kościuszkowie w plastyce".


    Miła i ciepła atmosfera, która panowała od początku spotkania skłoniła gości do pozostania w Bibliotece i wymiany wrażeń przy kawie i herbacie. Przy pożegnaniu wymieniono słowa podziękowania, gratulacji i serdeczności.


    Konkursy okazały się dla Biblioteki i Towarzystwa sukcesem ale przede wszystkim jest to sukces mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec, którzy swoim zaangażowaniem i licznym udziałem odpowiedzieli na ogłoszenie. Dziękujemy nauczycielom z Przedszkola Nr 1 i Przedszkola Nr 2 w Połańcu, Szkoły Podstawowej w Zrębinie, Filii Szkoły Podstawowej w Rudnikach, Szkoły Podstawowej w Połańcu - Koło Historyczne, Gimnazjum Publicznego Nr 1 w Połańcu, instruktorom Koła Plastycznego "Tęcza" przy C K i Sz w Połańcu za zachęcanie dzieci i młodzieży do udziału w konkursach. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach również uda się zorganizować podobne konkursy, które znajdą swoich entuzjastów.


Autor: Dagmara Czekaj

Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 23, z dn. 17 czerwca 2004 r.

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij