28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Pierwszy tydzień czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu i Filii w Ruszczy upłynął bardzo przyjemnie. Przez sześć dni w każdym zakamarku słychać było dziecięce śmiechy. Niosło się też echo czytanych na głos bajeczek, wierszy i opowiadań, ponieważ jak co roku Biblioteka zaprosiła najmłodszych na spotkania z ciekawą literaturą i… ciekawymi gośćmi.

W poniedziałek 3 czerwca, w obecności wyjątkowych gości został zainaugurowany uroczyście w Bibliotece w Połańcu XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. Na spotkanie z bajkami podczas pierwszego dnia głośnego czytania przyszły dwie grupy dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Swoją obecnością zaszczycił wszystkich Burmistrz Połańca Pan Jacek Benedykt Nowak, który rozpoczął akcję od przeczytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima, a później zabrał dzieci w podróż pociągiem między biblioteczne regały. Pan Burmistrz był lokomotywą, a przedszkolaki utworzyły wagony. Podobnie, jak w wierszu Tuwima tych wagonów było chyba ze czterdzieści! Wesoły pociąg odwiedził wszystkie zakamarki biblioteki. W tym wyjątkowym dniu dołączyła także Dyrektor Przedszkola Pani Anna Kaniszewska, która przeczytała najmłodszym między innymi bajeczkę o przygodach Koci Kici w bibliotece. Dyrektor Biblioteki w Połańcu Pani Renata Wójtowicz także czytała.

Wygląda na to, że przedszkolakom spotkanie się spodobało, ponieważ słuchały z uwagą. Żywo reagowały na słuchane opowieści. „Lokomotywa” Juliana Tuwima przeczytana przez Pana Burmistrza rozśmieszyła je niemal do łez. Dzieci komentowały zawartość dziesięciu przedstawionych w opowieści wagonów i zgadywały co może znajdować się w pozostałych. Chętnie odpowiadały także na zadawane pytania nawiązujące do treści utworów w wyniku czego rozwinęła się ciekawa dyskusja o książkach i ich obecności w życiu dzieci. Milusińskim bardzo spodobała się także opowieść „Wypożyczalnia skrzydeł” Iwony Pietrzak-Płachta, którą przeczytały Pani Dyrektor Przedszkola oraz Bibliotekarka Pani Ewa Matyjas. Nie dziwi to wcale, ponieważ jest to wyjątkowa książka, zarówno ze względu na mądrą treść jak i piękne ilustracje. Opowiadając o magii i mocy czytania skłania do refleksji zarówno małych jak i dużych czytelników.

Ciekawe opowieści i wycieczka lokomotywą po bibliotece z Panem Burmistrzem to nie jedyne niespodzianki, które zostały przygotowane dla przedszkolaków. Podczas pokazywania książek, które Biblioteka gromadzi z myślą o najmłodszych pani Bibliotekarka w stercie bajeczek znalazła tajemniczą kopertę. Po jej otworzeniu oczom wszystkich ukazał się list adresowany do dzieci. Okazało się, że ich przyjaciółka Książeczka ma dla przedszkolaków zadanie do wykonania - zagadki związane z bajkami. Po ich odgadnięciu dowiedziały się jak nazywa się Dom, którego nazwę ukrył złośliwy Czarnoksiężnik. Był to dom bajek. Przedszkolaki świetnie sobie poradziły z zadaniem, rozszyfrowały zagadkę i w nagrodę otrzymały słodki upominek.

Kolejne dni również obfitowały w atrakcje czytelnicze dla najmłodszych. Dzieci wysłuchały także opowieści o przygodzie żółwia Franklina z książką z biblioteki. Przy okazji bajeczki maluchy dowiedziały się, jak należy dbać o wypożyczone z biblioteki książeczki. Po wysłuchaniu opowieści miały czas na oglądanie bajeczek i robienie sobie zdjęć w książkowych foto-budkach. Do zabawy wykorzystane zostały do tego książki z „dziurami”, które zostały zakupione z myślą o najmłodszych czytelnikach. Na koniec na dzieci czekały słodkie niespodzianki.

Filia Biblioteczna w Ruszczy korzystając z pięknej pogody razem z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy w ramach zajęć świetlicowych udała się na plac szkolny, aby tam przenieść się w świat bajek i wierszy. Wspólne czytanie rozpoczęło się od „Lokomotywy”. Uczniowie wysłuchali również opowieści „Wypożyczalnia skrzydeł”. Największe zainteresowanie wzbudziła książka „Czerwony Kapturek” – Ty decydujesz. Podczas czytania tej pozycji dzieci wcielili się w główną postać z bajki, czyli Czerwonego Kapturka. Na każdej stronie mieli do podjęcia decyzję, jak zachować się w określonej sytuacji, a wyborom tym przypisane były odpowiednie ikony, które przenosiły czytelników do różnych miejsc w książce, oznaczonych za pomocą specjalnych zakładek (indeksów). W ten sposób uczestnicy spotkania stali się współautorami opowieści. Książka przeczytana została parokrotnie. Za każdym razem dzieci zmieniały decyzje kreując coraz to inną opowieść! Nie wykorzystane zostały jednak wszystkich możliwości, bowiem historia ta może mieć aż pięć alternatywnych zakończeń i 21 możliwych wersji fabuły.

Tydzień Głośnego Czytania zakończył się w Połańcu w sobotę 8 czerwca spotkaniem „Biblioludków”, podczas którego dzieci wysłuchały baśni o Królewnie Śnieżce z serii „Zabawa z książką”. Po lekturze Biblioludki przystąpiły do wykonania przedmiotu, który pojawił się w bajce - magicznego lusterka. Do jego zrobienia wykorzystana została tektura, folia aluminiowa oraz bibuła. Dzieci ozdobiły swoje dzieła cekinami i brokatem.

Dziękujemy serdecznie czytającym gościom oraz przedszkolakom i ich opiekunom za miłe i pełne radości spotkania.

28
8
5
1
4
27
7
25
2
24

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij