28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W dniach 4 - 6 czerwca oraz 25 czerwca 2012 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu trwała akcja głośnego czytania wierszowanej „Bajki o smoku i Kraku, i o tym, jak powstał Kraków” Wiesława Drabika zorganizowana w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W czytaniu wzięły udział dzieci wraz z opiekunami z Publicznego Przedszkola w Połańcu oraz Przedszkola Publicznego w Ruszczy. Spotkanie prowadzili pracownicy Biblioteki przy pomocy nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Po raz kolejny udowodniono, że tradycyjne czytanie na głos może iść w parze z nowoczesnymi technologiami, od których nie sposób w dzisiejszych czasach uciec.

Podczas czytania „Bajki o smoku i Kraku, i o tym, jak powstał Kraków” na tablicy interaktywnej prezentowane były ilustracje do bajki, co pozwoliło przedszkolakom lepiej skupić się na opowieści i łatwiej przyswoić jej bardzo zabawną treść. Milusińscy siedzieli wygodnie na kolorowych kocykach i miękkich pufach, przez co czuli się w Oddziale dla dzieci bardzo swobodnie. Po przeczytaniu bajki przygotowano niespodziankę – za pomocą programu Google Earth odwiedzono Kraków, by przedszkolaki na własne oczy mogły się przekonać, czy w mieście króla Kraka znajdują się pamiątki dotyczące legendy o powstaniu grodu i istnieniu smoka. Młodzi uczestnicy czytania zobaczyli, że Wawel leży nad Wisłą, a pod murami zamku, znajduje się jama, której strzeże groźny, ziejący ogniem smok. Na szczęście w trakcie wycieczki po Wawelu okazało się, że smok to tylko pomnik, pamiątka po legendarnych czasach, a jama to bardzo popularna atrakcja turystyczna, wyjście z tunelu wiodącego pod zamkiem. Dodatkowo dzieciom pokazano inne możliwości programu Google Earth, zachęcając by inspiracji do odbywania wirtualnych podróży poszukiwali w różnych bajkach, legendach i opowieściach. Zachęcano, by odwiedzili bibliotekę z rodzicami, którzy przy okazji wypożyczania książek mogliby dowiedzieć się więcej na temat pomysłu wirtualnych wycieczek z książką w ręku.

Po przeczytaniu nowoczesnej interpretacji legendy o smoku wawelskim dzieci wzięły udział w pasowaniu na czytelnika Biblioteki. Na początku bibliotekarze odbyli z przedszkolakami pogadankę, jak korzystać z Biblioteki i w jaki sposób można stać się pełnoprawnym czytelnikiem. Dzieci wysłuchały również listu książki do dzieci, w którym prosi ona o właściwe traktowanie i szanowanie jej. Po tej części nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor Biblioteki. Przedszkolaki na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały drobne upominki: naklejkę potwierdzającą udział w głośnym czytaniu oraz drugą – z wizerunkiem mądrej sowy świadczącej o tym, że stali się oficjalnie przyjaciółmi książki i Biblioteki. Otrzymali również zakładkę do książki z akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Wszystkich uczestników czytania poczęstowano także słodyczami.

Jeśli czas na to pozwalał uczestnicy warsztatów na koniec samodzielnie zapoznawali się z księgozbiorem Oddziału dla dzieci i z Biblioteką. Wszystkim dzieciom niczym nie skrępowane buszowanie po regałach i oglądanie książeczek bardzo się podobało.

Spotkania w Bibliotece na głośnym czytaniu odbywały się w miłej, luźnej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy przygotowujący imprezę zadbali o to, by szczególnie młodym ludziom na długo utkwiły one w pamięci i żeby wracali z opiekunami (co też w dużej mierze się stało) i zabierali książki i miłe wspomnienia do domu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych