28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej - „Cała Polska czyta dzieciom”, w której od wielu lat uczestniczy nasza Biblioteka, odbyło się głośne czytanie wierszy Juliana Tuwima.

W dniach 3-6 czerwca 2013 roku Oddział dla dzieci naszej Biblioteki przemienił się w niezwykłe miejsce pełne dźwięków i odgłosów z którego „wyruszała po brzegi wypełniona pasażerami lokomotywa”. W tym czasie połanieckie przedszkolaki wspólnie z bibliotekarzami na nowo odkrywały znane wiersze tego poety.

 

Będąc jeszcze na „stacji” dzieci wysłuchały kilku zdań o Julianie Tuwimie oraz dowiedziały się jak ważne w naszym życiu jest codzienne czytanie. Rozwiązanie krótkiej zagadki zdradzało przedszkolakom tytuł czytanego wiersza „Lokomotywa”. Następnie wszyscy wygodnie usiedli w „wagonach” i wybrali się w niezwykłą podróż tuwimowską lokomotywą. Czytaniu wiersza towarzyszyły wyświetlane na tablicy interaktywnej ilustracje i zdjęcia, a z głośników wydobywały się odgłosy pomagające wczuć się w jego klimat. Przygotowana przez bibliotekarzy forma przekazu wiersza pozwoliła przedszkolakom na chwilę poczuć wszystko to, o czym mówi każdy fragment bajki.

Po krótkiej podróży oczami wyobraźni przyszedł czas na wstanie z miejsc, utworzenie własnej lokomotywy i poznanie wszystkich zakątków Biblioteki. W gąszczu regałów z książkami dzieci radośnie podążały za „maszynistą” i z uwagą słuchały informacji o ciekawych miejscach naszej Książnicy. Na „stacji końcowej” na pasażerów pociągu czekała do rozwiązania krzyżówka ze znajomości innych wierszy poety. Z tym zadaniem dzieci poradziły sobie znakomicie. Przedszkolaki zaskoczyły nas chęcią recytowania innych znanych im wierszy Tuwima. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodycze oraz pamiątkowe zakładki do książek z akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W spotkaniach wzięło udział 129 osób z Publicznego Przedszkola w Połańcu wraz z Filiami.


Filia w Ruszczy

W Filii Bibliotecznej w Ruszczy tegoroczna akcja „Cała Polska czyta dzieciom” przebiegła w nietypowy sposób. Pani bibliotekarka odwiedziła dzieci w Przedszkolu Publicznym w Ruszczy. Czytanie rozpoczęto od wiersza "Lokomotywa", na który dzieci reagowały radośnie, jeszcze większe emocje wywołała Kurka - złotopiórka i babcia z wiersza "W aeroplanie". Ostatnim przeczytanym wierszem była "Rzepka". Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu odpowiadając na pytania związane z przeczytanymi wierszami. Po czytaniu Lokomotywa ciągnąca za sobą pociąg ustawiony z przedszkolaków ruszyła w kierunku biblioteki, gdzie przejechała między regałami. Młodsza grupa miała trochę więcej czasu więc na chwilkę zatrzymała się w bibliotece i dzieciaki mogły pooglądać książeczki w kąciku dla najmłodszych. Na koniec dzieci zostały poczęstowane słodkim upominkiem i odjechały ustawione w pociąg do przedszkola zabierając ze sobą zapał do czytania, wszystkie bowiem zgodnie wyraziły chęć powrotu do biblioteki z rodzicami po książki.

W czytaniu wzięło udział 63 uczestników.


Drodzy rodzice Pamiętajcie!

Czytajcie Dziecku 20 minut Dziennie. Codziennie!Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij