28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow
W październiku br. Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu realizuje projekt pn. ENEA dla historii. Grant ten skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Połańca i sąsiednich gmin.
Nasza Biblioteka jest jednym z partnerów zadania.
 
Rok 2024 jest dla Połańca o tyle wyjątkowy, że przypadają w nim rocznice dwóch najważniejszych historycznie wydarzeń. Pierwsza dotyczy lokacji miasta w 1264 r., a druga to okrągła 230 rocznica Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego w 1794 r. Na projekt składają się dwie lekcje historii regionalnej, połączone z tematyką rekonstrukcji historycznej oraz dwa ciekawe działania plenerowe.
 
Pierwsze z nich odbędzie się już 10 października. Będzie to przedstawienie historyczne połączone z piknikiem rodzinnym w historycznym miejscu, jakim jest Kopiec Kościuszki w Połańcu. Miejsce to łączy się również z tymi dwiema, wspomnianymi wyżej rocznicami. Według przekazów bowiem, Kopiec Kościuszki został usypany na wcześniejszym Kopcu, w którym pochowano legendarnego założyciela Połańca – piastowskiego woja o imieniu Połanek.
Do czasów powstania Połańca i Polski oraz najdawniejszych legend właśnie, nawiązywać będzie widowisko przygotowane przez głównego Partnera w projekcie, czyli Przedszkole Publiczne w Połańcu. Oprócz tego przedstawienia na wszystkich uczestników czekają ciekawe gry i zabawy sprawnościowe, integrujące przede wszystkim rodziny. Takie wydarzenia budują więzi między rodzicami i dziećmi i wyrabiają nawyk wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
 
Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców Połańca i okolic na Kopiec Kościuszki w Połańcu w czwartek 10 października na godz. 16:00.
 
 
461830276_851258567180910_6286409480545211071_n.jpg

W styczniu 1945 roku hrabia Herman von Rollholz ukrył w Połańcu skarb. Była to szkatuła wypełniona mnóstwem drogocennych pierścieni skradzionych z polskich muzeów. Chciał po nie wrócić, gdy nadejdą spokojniejsze czasy. Nie zdążył. Zginął tuż przed zakończeniem wojny. Szkatułka przeleżała w ukryciu do naszych czasów. Okazuje się jednak, że niedawno została odnaleziona. Znalazca nie ma jednak dobrych intencji. Zamiast oddać ją do muzeum planuje skarb wywieźć i sprzedać. Trzeba go powstrzymać! Złodziej znalazł szkatułkę i ukrył ją ponownie w pobliżu Kopca Kościuszki. Grupa detektywów nie zważając na czyhające niebezpieczeństwo 24 sierpnia 2024 roku wyrusza z misją odnalezienia skarbu i oddania go prawowitemu właścicielowi. Kto będzie pierwszy – złodziej czy detektywi? Jak odnajdą skarb nie wiedząc gdzie został ukryty?

Brzmi jak początek powieści sensacyjnej? Blisko. To fabuła rodzinnej gry detektywistycznej, która odbyła się w sobotę 24 sierpnia u podnóża Kopca Kościuszki w Połańcu. Gra zorganizowana została przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu pod hasłem „W gąszczu tajemnic” i była pierwszym elementem zadania „Strasznie dobre książki!” realizowanego w ramach programu Promocja Czytelnictwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grę poprowadził Krzysztof Petek - pisarz, podróżnik i detektyw. Autor książek sensacyjno-przygodowych dla wszystkich pokoleń. Organizator wypraw samochodami terenowymi do Transylwanii, Czarnobyla, Skandynawii, Mołdawii i Albanii i ekspedycji do Ameryki Południowej, na Daleki Wschód, na Kamczatkę i Syberię. Czytelników swoich książek zabiera także na doroczne obozy survivalowe, prowadzi szkolenia ratunkowe, przeprawowe, samoobrony, retoryki i erystyki. Ponadto jako licencjonowany detektyw prowadzi śledztwa kulturowe, jest poszukiwaczem skarbów, zaginionych dokumentów i nieustraszonym badaczem śladów przeszłości.

O tym wszystkim uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli się dowiedzieć na poprzedzającym grę detektywistyczną spotkaniu autorskim, które odbyło się o godzinie 11.00 w Bibliotece. Spotkanie zatytułowane zostało „Detektyw z plecakiem - opowieść o śledztwach na trzech kontynentach” i stanowiło wprowadzenie do dalszej części wydarzenia. Pisarz skupił się na swoich książkach i wspomnieniach z dalekich podróży do Ameryki Południowej, na Syberię i do innych nieodkrytych zakątków świata. Pokazywał zdjęcia z wypraw i ciekawie opowiadał o napotkanych po drodze ludziach. Wciągająco i nieco przerażająco relacjonował swoja wyprawę między innymi w rumuńskie Karpaty śladami Wlada Palownika, legendarnego hrabiego Drakuli, znanego ze swojego okrucieństwa.

Po spotkaniu autorskim wszyscy wyruszyli z Biblioteki na miejsce gry detektywistycznej. Równo o godzinie 13.00 Krzysztof Petek czekał na uczestników w sztabie akcji. To tu gracze dowiedzieli się o ukrytym przez hrabiego Hermana von Rollholza skarbie i zostali poproszeni o odnalezienie go. Zanim jednak mogli wyruszyć w teren musieli zostać poddani specjalistycznemu szkoleniu obejmującemu techniki łamania kodów, spostrzegawczości, samoobrony i radzenia sobie w trudnych warunkach. W końcu kto wie co mogło ich spotkać w lesie? Chętnych do odnalezienia skarbu było wielu, zatem zostali podzieleni oni na trzy grupy. Na czele każdej z grup stanął dowódca odpowiedzialny za przestrzeganie reguł gry, zasad bezpieczeństwa i za kontakty ze sztabem akcji. Bezpieczeństwo ponad wszystko! To na ręce dowódców została przekazana pierwsza zagadka i klucz do jej rozwiązania. Rozwiązanie jej wymagało skupienia, logicznego myślenia i pracy zespołowej. Było kluczem do odnalezienia kolejnej wskazówki, a ta do kolejnej i kolejnej… Aż do ostatniego finałowego zadania, a było ich wiele. Należało między złamać szyfr zapisany alfabetem Morse’a, odnaleźć ukryty w lesie kamień z zaszyfrowaną wiadomością, spotkać się w lesie z tajemniczym „rudzielcem” a także… zaśpiewać piosenkę o Chińczyku. W przypadku napotkania trudności można było prosić w sztabie akcji o pomoc, jednak podpowiedź drogo uczestników kosztowała… Koniec końców, po niemal trzech godzinach zmagań, wszystkie grupy odnalazły ukryte tropy i rozwiązały zagadki. Ale tylko jedna drużyna mogła odnaleźć skarb! Teraz liczył się czas. Kto pierwszy ten lepszy! Najszybciej miejsce ukrytej szkatuły odgadła drużyna numer dwa. Gracze biegiem wyruszyli by wydobyć skarb! Po otwarciu skrzynki oczom detektywów ukazały się drogocenne pierścienie. Gracze przez chwilę tylko mogli podziwiać skarb, ponieważ należało jak najszybciej zabezpieczyć go w sztabie i wysłać w podróż do muzeum.

W podziękowaniu za odnalezienie skarbu a także na otarcie łez, które pojawiły się niektórym po oddaniu pierścieni, detektywi otrzymali nagrody. Były to detektywistyczne gry karciane. Na uczestników czekały także upieczone na ognisku kiełbaski. Podczas posilania się prowadzący grę zabawiał wszystkich uczestników wydarzenia opowieściami z licznych podróży, anegdotami z wypraw i życia osobistego. Wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewem przy akompaniamencie gitary. Okazało się, że Krzsztof Petek ma jeszcze jeden talent – potrafi grać na gitarze i śpiewać.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu w ten upalny sobotni dzień. W szczególności młodszym uczestnikom, którzy dzielnie wytrwali do końca gry. A nie było łatwo!

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, w szczególności panu Adamowi za organizację ogniska.

Partnerem medialnym wydarzenia był Portal Informacyjny - polaniec.com.pl

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

1
2
3
4
6
5
7
8
9
10

 

 

W piątek 23 sierpnia 2024 roku odbyło się spotkanie zamykające wystawę malarstwa Anny Gaudnik zorganizowanej w Bibliotece pod hasłem „Namaluj zachwyt”.

Pani Anna przyjechała do Biblioteki nie tylko by zabrać obrazy, ale także po to by jeszcze raz spotkać się z Czytelnikami. Spotkanie było także wspaniałą okazją do pokazania drugiej pasji pani Anny - poezji. Malarka, jak może nie wszyscy jeszcze wiedzą, jest także poetką. I właśnie w poetycki sposób po raz drugi już w historii naszej Biblioteki opowiedziała o sobie wywołując wzruszenie oraz uśmiech na twarzach słuchaczy.

Dziękujemy Pani Annie za udostępnienie obrazów na wystawę w Bibliotece. Wystawa, którą czytelnicy Biblioteki mogli oglądać od czerwca do sierpnia 2024 roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Oglądający byli pełni podziwu dla talentu Malarki.

Życzymy niewyczerpanych pomysłów i nieustającej radości z tworzenia nowych dzieł. I mamy nadzieję, że Pani Anna zawsze będzie ciepło wspominać naszą Bibliotekę, tak jak my wszyscy będziemy o Niej pamiętać.

10
1
5
3
7
6
Projekt-bez-nazwy-6
4
8
9

Detektyw_z_plecakiem_czyli_opowieść_Krzysztofa_Petka_o_śledztwach_na_trzech_kontynentach_1.png

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu zaprasza w sobotę 24 sierpnia 2024 roku na spotkanie autorskie i grę detektywistyczną, które odbędą się w ramach zadania "Strasznie dobre książki".

 

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem pod hasłem “DETEKTYW Z PLECAKIEM” - opowieść o śledztwach na trzech kontynentach odbędzie się Bibliotece Publicznej w Połańcu o godzinie 11.00.

WSTĘP WOLNY! Bez ograniczeń wiekowych (szczególnie zapraszamy młodzież).

 

 

Grę detektywistyczną “W GĄSZCZU TAJEMNIC” poprowadzi również Krzysztof Petek. Gra rozpocznie się o godzinie 13.00 u podnóża Kopca Kościuszki w Połańcu. Uczestnicy podzieleni na drużyny wyruszą na poszukiwania ukrytej zagadki. Przejdą szybki kurs łamania kodów, szyfrowania, zapamiętywania szczegółów i samoobrony dla detektywów. Grę przeprowadzi Krzysztof Petek.

Uwaga! Na grę OBOWIĄZUJĄ ZAPISY! Minimalny wiek uczestników to 8 lat. Zapraszamy dzieci wyłącznie pod opieką rodziców lub innych dorosłych opiekunów! Zapisy przyjmowane są do 20 sierpnia w siedzibie Biblioteki w Połańcu  lub pod numerem telefonu 158650633.

 

KRZYSZTOF PETEK to pisarz, podróżnik i detektyw.  

Jest autorem książek sensacyjno-przygodowych dla wszystkich pokoleń. Organizatorem wypraw samochodami terenowymi do Transylwanii, Czarnobyla, Skandynawii, Mołdawii i Albanii i ekspedycji do Ameryki Południowej, na Daleki Wschód, na Kamczatkę i Syberię. Czytelników swoich książek zabiera także na doroczne obozy survivalowe, prowadzi szkolenia ratunkowe, przeprawowe, samoobrony, retoryki i erystyki. Ponadto jako licencjonowany detektyw prowadzi śledztwa kulturowe, jest poszukiwaczem skarbów, zaginionych dokumentów i nieustraszonym badaczem śladów przeszłości.

 

 

Partnerem medialnym wydarzenia jest Portal Polaniec.com.pl

Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece.

 

 

 Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

Jak namalować zachwyt pędzlem i... słowem?

Można się było tego dowiedzieć na spotkaniu z panią Anną Gaudnik, które odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu w czwartek 13 czerwca. Pani Anna – poetka, malarka i farmaceutka, przyjechała do nas na spotkanie poetyckie połączone z wernisażem malarstwa. Opowiedziała o sobie… wierszem.

Anna Gaudnik to Brzeszczanka, absolwentka brzeskiego liceum i Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie. Osoba wszechstronna, obdarzona wieloma talentami. Znana w Porąbce Uszewskiej, Krynicy-Zdroju i Brzesku jako kompetentna i pomocna farmaceutka. Jak sama mówi, uważna rozmowa z drugim człowiekiem jest dla niej źródłem inspiracji i refleksji. Działalność artystyczną i społeczną poetki doceniło także środowisko farmaceutyczne, przyznając jej w 2016 roku odznakę „Zasłużony dla środowiska aptekarskiego Małopolski”. W swojej twórczości ujawnia autentyczny zachwyt nad pięknem przyrody i ludzkiej natury.

W swojej poezji Anna Gaudnik nie wstydzi się żadnych ludzkich uczuć, ani żartu, ani zachwytu, ani smutku, ani dziecięcej radości. Pokazuje wartośc życia, a moc miłości przeciwstawia niszczącemu chaosowi”. – mówi prof. zw. Dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, literaturoznawca.

Od początku XXI wieku prezentuje swoje utwory w czasie wieczorków poetyckich organizowanych w różnych zakątkach regionu a nawet poza nim. Jej wiersze są od lat recytowane w Powiatowych Konkursach Recytatorskich „Perły Regionu”. Owocem jednego z nich w 2014 roku była antologia poetów brzeskich „Ocalić od zapomnienia”. W 2021 roku wiersze poetki ukazały się drukiem w postaci samodzielnego tomiku zatytułowanego „Inna Anna”. Na okładce i w publikacji wykorzystane zostały obrazy autorstwa pani Anny.

Tomik „Inna Anna” to zapis wrażliwości autorki, subtelny, kobiecy głos, którego brakuje na mapie współczesnej poezji. Poetka tworzy od wielu lat, a jej utwory są rezultatem doświadczeń kobiety delikatnej i dojrzałej zarazem”. – Barbara Sadurska, pisarka.

Anna Gaudnik to kobieta wielu pasji. Realizuje się również w malarstwie i grafice, które po raz pierwszy zaprezentowała publicznie jesienią 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Brzesku. Pierwsze próby malarskie podjęła w roku 2019. Na początku eksperymentowała z różnymi technikami. Początkowo stosowała farby olejne, ale to dopiero akrylami udało jej się zachwycić i właśnie tymi farbami wykonać większość swoich prac. Jej obrazy można podziwiać na wystawach w wielu miejscach, w czerwcu tego roku i w naszej Bibliotece.

Do Połańca poetka i malarka przyjechała z nieukrywaną przyjemnością. Nasze miasto jest jej znane i bliskie sercu, ponieważ mieszka tu jej przyjaciółka z lat studenckich. Podczas pobytów w Połańcu Pani Anna poznała także ludzi, z którymi utrzymuje kontakt. Nie mogło tych osób zabraknąć i w tym wyjątkowym dniu.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, ponieważ Pani Anna to niezwykle ciepła, serdeczna i otwarta na drugiego człowieka osoba. Jej wrażliwość i zachwyt nad światem są obecne w każdym wierszu i obrazie. Uczestnicy wydarzenia mogli się o tym przekonać słuchając czytanych przez poetkę wierszy i podziwiając namalowane przez malarkę obrazy. Jeśli ktoś nie mógł być na spotkaniu może przekonać o tym udając się w najbliższym czasie do naszej Biblioteki. Dzięki uprzejmości Pani Anny jeszcze przez kilka tygodni eksponowane będą jej prace. Wystawa obrazów uzupełniona została o wybrane wiersze poetki-malarki.

 

Fotorelacja ze spotkania

Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, spotkanie z Anną Gaudnik

 

Zapraszamy do podziwiania wystawy

Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
22
9
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik
Zdjęcie kolorowe, wystawa malarstwa Anny Gaudnik

Przez dwa dni, 16 i 17 maja 2024 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu odbywały się warsztaty fotograficzno-historyczne zorganizowane w ramach projektu "Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec". Warsztaty poprowadziły wykwalifikowane instruktory. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach Tygodnia Biblioteka obchodzonego w tym roku pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie" i z okazji 230. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. 

Pierwszego dnia młodzi ludzie dowiedzieli się jak robić ciekawe kompozycyjnie zdjęcia korzystając z urządzeń, które stały się bardzo powszechne - za pomocą własnych smartfonów. Później młodzież uzbrojona w wiedzę teoretyczną wyruszyła na spacer w poszukiwaniu miejsc związanych z insurekcją kościuszkowską w Połańcu, by je fotografować. Podczas kilkukilometrowej wycieczki młodzi ludzie zobaczyli i sfotografowali między innymi pomnik i kopiec Tadeusza Kościuszki, cmentarzyk Kosynierów i nowo powstały mural na ścianie Szkoły Podstawowej w Połańcu. Słoneczna pogoda tego dnia bardzo sprzyjała zdjęciom.

Drugiego dnia młodzież także wyruszyła w poszukiwaniu ciekawych ujęć, ale tym razem dużo bliżej - do Centrum Kultury i Sztuki, w którym znajduje się wystawa kościuszkowska. Po powrocie do Biblioteki powstałe podczas dwóch dni zdjęcia zostały zaprezentowane i omówione przez instruktorów. Okazało się, że młodzi ludzie słuchali uważnie i zrobili bardzo ciekawe kompozycyjnie fotografie.

Na koniec dwudniowych warsztatów młodzież grała w różna karcianki i próbowała wymyślać fabułę, motorykę i wygląd gry, która powstanie w efekcie warsztatów z wykorzystaniem zrobionych zdjęć.

Warsztaty były drugim elementem projektu „Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec”, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Biblioteka realizuje projekt w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu. 

 

Dziękujemy młodzieży z Zespołu Szkół w Połańcu za udział w warsztatach. O premierze powstałej gry powiadomimy.

Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży
Zdjęcie kolorowe, warsztaty w bibliotece z udziałem młodzieży

 

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

W poniedziałek 13 maja 2024 roku delegacja Biblioteki wybrała się na uroczyste spotkanie bibliotekarzy regionu świętokrzyskiego do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach i wróciła z zaszczytnym tytułem Biblioteki Roku 2023 Województwa Świętokrzyskiego. Ogłoszenie wyników konkursów oraz uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów odbyło się w wyjątkowym dla wszystkich bibliotekarzy czasie – podczas trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Organizatorem konkursów Bibliotekarz Roku i Biblioteka Roku Województwa Świętokrzyskiego jest Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kielcach a współorganizatorem Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach.

Kryteria jakie brane były pod uwagę przy wyborze Biblioteki Roku to wysokie wskaźniki w zakresie liczby czytelników oraz liczby wypożyczeń, promocja książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym, dbałość o estetykę biblioteki i jej otoczenia, bogata i atrakcyjna oferta zbiorów, dostosowana do różnych grup czytelniczych, doskonalenie zawodowe bibliotekarzy, współpraca z innymi instytucjami na rzecz środowiska lokalnego, pozyskiwanie dodatkowych środków na działalność, działalność biblioteki w odpowiedzi na konieczność zmiany sposobu pracy w zmienionych warunkach z uwzględnieniem potrzeb czytelników i osiągnięcia biblioteki.

Jest nam niezwykle miło, że Kapituła Konkursu doceniła nasze starania. Nasz różnorodny i stale powiększany księgozbiór, dostęp zarówno do książek tradycyjnych jak i elektronicznych, liczne wydarzenia i akcje promujące czytelnictwo, ciekawe zajęcia dla dzieci i dorosłych oraz skuteczne pozyskiwanie dotacji na coraz to nowe przedsięwzięcia kulturalne. To, że nie stoimy w miejscu, ale idziemy z duchem czasu, stale zmieniamy się, doskonalimy i dostosowujemy naszą ofertę w zależności od potrzeb otoczenia.

Tak zaszczytne wyróżnienie dodaje nam skrzydeł! Dziękujemy!

Składamy ogromne podziękowania panu Jackowi Benedyktowi Nowakowi Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec za otwartość na potrzeby Biblioteki i wspieranie naszych inicjatyw. Dziękujemy Pani Bogumile Niespodziewanej - Sekretarz Miasta i Gminy Połaniec za obecność w tym ważnym dla nas dniu. Bez dobrze układającej się współpracy z Miastem i Gminą Połaniec Biblioteka nie osiągnęłaby sukcesu. Nie udałoby się to także bez wsparcia, które otrzymujemy od sponsorów, na których zawsze możemy liczyć. Dziękujemy serdecznie. Składamy podziękowania partnerom i współorganizatorom bibliotecznych inicjatyw za Wasze zaangażowanie i nieocenioną pomoc.

Na koniec zostawiamy najważniejsze podziękowania. Dziękujemy w szczególny sposób Wam drodzy Czytelnicy, ponieważ nasz sukces to tak na prawdę Wasz sukces! Biblioteka bez Czytelników, którzy ją regularnie odwiedzają nie istnieje! Staramy się dla Was i dzięki Wam!

I jeszcze garść gratulacji. Serdecznie gratulujemy Laureatce tytułu Bibliotekarza Roku 2023 oraz wyróżnionym bibliotekarzom i bibliotekom.

 

Warto dodać, że po rozstrzygnięciu konkursu bibliotekarze mieli również możliwość uczestnictwa w wernisażu wystawy “Gombrowicz uniwersalny” w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w ramach obchodów Roku Gombrowicza, a także spotkania z Wojciechem Bonowiczem. Zarówno wystawa jak i spotkanie autorskie było dla nas niezapomnianym przeżyciem, które poszerzyło nasze horyzonty.

2
1
3
h
g
f
e
d
c
b

Maj to miesiąc wyjątkowy dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu i Miasta Połaniec. To w maju trwa Tydzień Bibliotek a bibliotekarze obchodzą swoje święto – Dzień Bibliotekarza. W całym Połańcu natomiast odbywają się uroczystości związane z rocznicą ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. W tym roku przypada okrągła – 230 rocznica tego wydarzenia.

7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wydał w obozie pod Połańcem „Uniwersał uprzedzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych”, zapisując nazwę naszego miasta na kartach historii”.

Z okazji Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, i w ramach Dni Połańca Biblioteka zorganizowała wiele ciekawych wydarzeń. Jedno z nich odbyło się w Dniu Bibliotekarza i dotyczyło jednej z najważniejszych postaci, której ślady odbiły się w sposób szczególny na kartach naszej lokalnej historii.

W słoneczne popołudnie, 8 maja 2024 roku, na placu przed Biblioteką zorganizowano uroczyste otwarcie wystawy plenerowej Tadeusz Kościuszko – bohater o wrażliwej duszy”. Wydarzenie odbyło się z udziałem władz Miasta, czytelników i partnerów Biblioteki. Odsłonięcia ekspozycji dokonali: Dyrektor Biblioteki pani Renata Wójtowicz, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec pan Jacek Benedykt Nowak, Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu pan Radosław Matusiewicz, Prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu pan Stanisław Kotlarz, pani Magdalena Wójcik-Sumara autorka tekstu i układu wystawy, pan Marek Pedyński, który dokonał korekty tekstu a w imieniu czytelników i przyjaciół Biblioteki otwarcia dokonali pan Jerzy Han i pan Konstanty Mirosław Michorowski.

Tadeusz Kościuszko to jeden z najważniejszych synów naszej Ojczyzny. Patriota, polityk, wódz, inżynier wojskowy. Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i jako jedyny Polak odznaczony amerykańskim Orderem Cyncynata. Honorowy obywatel Republiki Francuskiej. I wreszcie wielki orędownik wolności, Naczelnik insurekcji w 1794 roku, ostatniego zrywu niepodległościowego upadającej Polski, na mapie której znalazł się także i Połaniec.

Bez wątpienia był bohaterem. Ale przede wszystkim był człowiekiem, o czym historia lubi zapominać. Człowiekiem zafascynowanym sztuką, malarstwem i rysunkiem, filozofią, muzyką oraz… kobiecymi wdziękami. Czułym na krzywdę ludzką, walczącym o poprawę życia zniewolonych i słabszych. Bohaterem o wrażliwej duszy” – można przeczytać na jednej z plansz ekspozycji.

Wystawa opowiada o życiu Tadeusza Kościuszki począwszy od czasów dzieciństwa, o którym wiemy niewiele, poprzez burzliwą młodość, chwalebne czasy dojrzałości i koniec życia z dala od ojczyzny. Biografia uzupełniona została o mniej znane fakty z życia bohatera, a które świadczą o jego wysokiej wrażliwości. Poznajemy Tadeusza jako pojętnego ucznia, uzdolnionego artystycznie człowieka, zakochanego mężczyznę cierpiącego po stracie ukochanej, której rodzice nie chcieli wydać za mąż za „drobnego szlachetkę”. Widzimy jak rodzi się bohater walczący o wolność Ameryki a później i Polski. Bohater o wrażliwej duszy, który widząc cierpienie na skutek niesprawiedliwości i zniewolenia walczy o poprawę ludzkiej doli wyprzedzając poglądami swoje czasy. Jesteśmy z Kościuszką na polu walki, patrzymy jak wygrywa. Poznajemy go również jako człowieka pokonanego, ale który usiłuje się podnieść i walczyć do końca o poprawę ludzkiej doli. I na koniec widzimy Kościuszkę u kresu życia, który przypadł na obczyźnie.

Biografia wzbogacona została o portrety Tadeusza Kościuszki, także te mniej znane. Można się również przekonać jakim był artystą podziwiając jego prace – rysunki i akwarele, wyroby rzemieślnicze a nawet haft. Wystawę uzupełniają reprodukcje obrazów, mapy, stare pocztówki i zdjęcia miejsc, które Naczelnik powstania odwiedzał. Wśród tych miejsc wyróżniony został także Połaniec.

 

Po odsłonięciu wystawy goście zostali zaproszeni do Biblioteki. Druga część spotkania związana była z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Był to także czas składania życzeń bibliotekarzom i rozmów na temat wizerunku współczesnej biblioteki, jej pracy i przyszłości. Punktem kulminacyjnym spotkania była degustacja tortu przygotowanego specjalnie na tą okoliczność. Tort symbolizował rozwój biblioteki i kierunek jej działania. Łączył w sobie tradycję z nowoczesnoscią. Był w kształcie księgi ze złotymi okuciami. Tym elementem nawiązywał do starodruków. Jednak na okładce zamieszczono współczesny obraz – tegoroczny plakat Tygodnia Bibliotek. W Bibliotece tradycja miesza się z nowoczesnością, książki papierowe i e-booki wzajemnie się uzupełniają. Nie stanowią konkurencji, żyją obok siebie w pełnej harmonii. Może właśnie dlatego – Biblioteka jest miejscem zawsze na czasie! Szanuje tradycję ale jednocześnie podąża za postępem.

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom za obecność na wydarzeniu i życzenia, którymi Dyrektor i Pracownicy Biblioteki zostali w tym szczególnym dniu hojnie obdarowani. Jest nam niezwykle miło, że mamy wokół siebie tak wiele osób, które wspierają i doceniają naszą pracę.

 

Warto dodać, że wystawa jest pierwszym elementem projektu „Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec”, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Biblioteka realizuje projekt w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

"Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec" to projekt zakładający podjęcie trzech inicjatyw na rzecz podniesienia świadomości historycznej społeczeństwa lokalnego w każdym wieku. W ramach zadania odbędzie się także w maju spacer historyczny śladami Tadeusza Kościuszki w Połańcu połączony z praktycznymi warsztatami fotograficznymi dla młodzieży i rodzinny rajd rowerowy kościuszkowskim szlakiem. W efekcie warsztatów powstanie gra karciana z wykorzystaniem zdjęć uczestników.

Zadanie ma na celu upowszechnienie wiedzy o powstaniu kościuszkowskim, jego bohaterach, a zwłaszcza o Naczelniku, działaniach powstańczych na terenie naszej lokalnej społeczności a także pokazanie wpływu insurekcji na życie mieszkańców Połańca w 1974 roku i w chwili obecnej na tle losów całego Narodu. Celem działań jest także włączenie się do lokalnych obchodów 230. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego - wydarzenia niezwykle ważnego dla naszego miasta.

 

49
1
2
4
3
5
6
10
9
12

 

 

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Od dzisiaj w Połańcu działa wrzutnia biblioteczna służąca do samodzielnego zwrotu książek. Została ustawiona przy wejściu do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Powstała w ramach projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Połaniec na rok 2024. Celem projektu było wprowadzenie udogodnień dla mieszkańców miasta korzystających z usług Biblioteki. Wrzutnia usprawni obsługę i zwiększy dostępność Biblioteki. To rozwiązanie sprawdza się już w wielu bibliotekach, zatem pora wprowadzić je u nas.

Uroczyste odsłonięcie bibliotecznej wrzutni odbyło się w słoneczny poranek 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Dokonał tego Burmistrz Połańca Pan Jacek Benedykt Nowak, Pani Wioletta Zalińska, która zgłosiła projekt do Budżetu Obywatelskiego oraz Dyrektor Biblioteki Pani Renata Wójtowicz.

Po odsłonięciu oczom obecnych gości ukazała się metalowa skrzynia. Na jej bokach został umieszczony wizerunek zamyślonego Adama Mickiewicza i logo Budżetu Obywatelskiego. Z przodu natomiast obok napisów sugerujących przeznaczenie urządzenia znalazło się miejsce na nowe logo Biblioteki, które również stanowi gest w uszanowaniu Wieszcza - patrona Biblioteki. Po odsłonięciu wrzutni Czytelnik Biblioteki obecny na wydarzeniu dokonał pierwszego zwrotu książki z jej użyciem. Podołał zadaniu bez problemu, ponieważ urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy otworzyć szufladę, położyć na niej książkę, najlepiej grzbietem do środka, i zamknąć. Książka bezpiecznie wyląduje we wnętrzu zabezpieczonej przed warunkami atmosferycznymi metalowej skrzyni po czym pracownik Biblioteki ją z niej wyciągnie i odnotuje zwrot w systemie. Działanie wrzutni zostało wszystkim obecnym zademonstrowane i wzbudziło niemałe zainteresowanie. Każdy chciał zajrzeć do środka i sprawdzić, gdzie „wylądowała” książka.

Wierzymy, że oddana właśnie do użytku wrzutnia ułatwi oddawanie książek do biblioteki, a tym samym przyspieszy ich obieg pomiędzy wypożyczającymi. Została zainstalowana z myślą o wygodzie użytkowników i działać będzie przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Wrzutnia umożliwia bowiem zwrot książek w dniach i godzinach, gdy Biblioteka jest nieczynna. Czytelnicy dzięki niej będą mogli oddać wypożyczone zbiory biblioteczne w drodze do pracy, do szkoły, do sklepu, podczas wieczornego lub weekendowego spaceru. Zachęcamy do wypróbowania tego rozwiązania!

Dziękujemy wszystkim osobom, bez których nie udało by się wprowadzić wrzutni do usług Biblioteki. Panu Burmistrzowi Połańca za zorganizowanie Budżetu Obywatelskiego, Pani Annie Ziętarskiej-Winnickiej i Pani Agnieszce Borowskiej za realizowanie zadania i Pani Wioletcie Zalińskiej za zgłoszenie projektu do Budżetu. W ramach podziękowania i z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy na ręce tych Osób zostały wręczone stroiki wielkanocne i świąteczne jajka z niespodzianką.

Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, otwarcie wrzutni przed Biblioteką w Połańcu

Biblioteka współpracuje z Przedszkolem Terapeutycznym Wesoły Balonik II z Woli Pławskiej (gm. Borowa, woj. podkarpackie). Dzieci wraz z opiekunami przyjeżdżają do Biblioteki by słuchać czytanych im bajek, także w formie teatrzyku kamishibai, brać udział w pracach plastycznych i zabawach kreatywnych, grać w gry planszowe itd.

Dzieciom czytane są krótkie bajeczki, wierszyki i opowiadania, po których jest wykonują kreatywne zadania, najczęściej plastyczne. Po zrobieniu pracy plastycznej najmłodsi grają w gry planszowe. Przedszkolaki podczas spotkań w 2023 roku wykazały się aktywnością. I tak w styczniu robiły dla swoich babć kolorowe kwiatki zamknięte w słoikach. Wysłuchały także wierszy o babciach i dziadkach oraz opowiadania Nadii Berkane „Marysia u babci i dziadka”. Lutowe spotkanie rozpoczęły od wysłuchania opowieści „Zima królewny Róży” Judy Hindley. Wymieniały zalety zimy i sporty, które można dzięki niej uprawiać. Odgadywały zagadki ze zbioru „Zagadki wesołej gromadki” Zbigniewa Dmitroca. Zrobiły prace plastyczne, przedstawiające miasto zimową porą. W marcu wysłuchały wierszyków i zagadek o tulipanach oraz obejrzały bajkę na temat ich wzrostu. Robiły tulipany w doniczkach. Odbyło się także spotkanie z okazji Dnia Książki. Były rozmowy o książkach i o tym w jaki sposób należy o nie dbać. Dzieci wysłuchały wierszyka o książce, odgadywały zagadki a potem świadome, że nie wolno zaginać rogów w książce zrobiły piękne zakładki. Przedszkolakom bardzo spodobało się przeczytane im na głos żartobliwe opowiadanie Mo Willems „Mieszkamy w książce!”. Po spotkaniu z książkami dzieci bawiły się grą sensoryczną Box Monster. Wakacyjne spotkanie odbyło się w lipcu. Dzieci wysłuchały opowiadania pod tytułem „Statki” Elżbiety Wójcik o przygodach wesołego samochodzika Franka. Dowiedziały się z niego, jakie są rodzaje statków i co jest nimi przewożone. Dzieci zainspirowane książką zrobiły własne statki z papieru i bibuły. Były też zagadki i łamigłówki o tematyce morskiej z którymi maluchy świetnie sobie poradziły. Spotkanie jesienne odbyło się w październiku. Tematem przewodnim były ptaki odlatujące na zimę i zwierzęta, które zapadają w zimowy sen. Dzieci wysłuchały bajki kamishibai „Jesienny bal w lesie” Barbary i Tomasza Piątkowskich. Jednym z pojawiających się bohaterów w opowiadaniu był jeż, który zainspirował do pracy plastycznej. Podczas spotkania powstały jeże z szyszek i plasteliny. 30 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Po wysłuchaniu opowiadania pod tytułem „Mój przyjaciel Pluszowy Miś” Marii i Kacpra Anioł czytanej w formie teatrzyku kamishibai, dzieci opowiadały o swoich przytulankach. Odpowiadały również na pytania związane z bajką. Dzieci zrobiły misie z papieru, a za brzuszki posłużyły im zużyte płyty CD. Po wykonaniu pracy plastycznej dzieci bawiły się „misiową rodzinką”, czyli figurkami misiów z różnymi atrybutami. Na koniec było wspólne zdjęcie z wykonanymi pracami oraz misiową foto-budką.

Dziękujemy za wspólny rok 2023 i z nadzieją czekamy na kolejne spotkania w roku 2024!

 

IMG_20231130_105010.png

 

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych