28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu
~ Przed wejściem na teren biblioteki prosimy o zasłonięcie ust, nosa oraz dezynfekcję rąk ~
MIejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Połańcu – 3 września 2016 r.

obraz 003W sobotę, 3 września o godzinie 16-tej, w parku miejskim nieopodal muszli koncertowej w Połańcu mieszkańcy naszego miasta i okolicznych miejscowości zebrali się przy pięknej, słonecznej pogodzie by wspólnie poczytać i posłuchać powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Organizatorami „Narodowego Czytania” w Połańcu, odbywającego się w całym kraju pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, było: Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sztuki oraz Publiczne Gimnazjum w Połańcu.
Narodowe Czytanie” to inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, która jest kontynuowana przez obecną Parę Prezydencką – Andrzeja i Agatę Dudów. Akcja ma na celu popularyzację znaczących w polskiej kulturze dzieł literackich, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także  promowanie kultury żywego słowa.
Wybór tegorocznej lektury do wspólnego czytania miał odmienny charakter niż to było w latach ubiegłych. Powieść została wybrana przez Polaków w głosowaniu internetowym spośród pięciu propozycji. „Quo vadis” konkurowało z: „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Dodatkowo za czytaniem tej a nie innej powieści przemawiał fakt, że rok 2016 jest poświęcony właśnie Sienkiewiczowi, wielkiemu pisarzowi tworzącemu „ku pokrzepieniu serc” i, jak wiadomo, związanemu szczególnie z naszym województwem.     
Czytanie w Połańcu odbyło się w plenerze, w parku miejskim, wśród zieleni, w miejscu bardzo lubianym przez mieszkańców (przy placu zabaw, korcie tenisowym, skate parku i w sąsiedztwie ogródków działkowych). Spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Część osób przyszła w towarzystwie swoich najbliższych, traktując czytanie jako atrakcyjny sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Niewątpliwy pozytywny wpływ na frekwencję miała pogoda, która na szczęście dopisała. Słoneczne, bardzo ciepłe sobotnie popołudnie sprawiło, że w parku wypoczywało wiele osób.


Wydarzenie rozpoczęło się od wysłuchania fragmentu ścieżki dźwiękowej z filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, po którym dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz powitała wszystkich zgromadzonych i powiedziała parę słów o akcji „Narodowego Czytania”. Następnie głos oddała lektorom. W czytanie powieści zaangażowało się 26 osób. Wśród nich byli: przedstawiciele samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i kół zainteresowań, duchowieństwa, różnych instytucji, firm prywatnych, lokalni twórcy literaccy, ludzie kultury, nauczyciele, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu, młodzież gimnazjalna i czytelnicy Biblioteki. Fragmenty „Quo vadis” czytali kolejno: gospodarz naszego Miasta – Jacek Tarnowski, a następnie: Joanna Pietras, Mikołaj Wilk, Jerzy Han, Beata Łączkiewicz, Hubert Dyl, Danuta Kotlarz, Adrian Tatrocki, Katarzyna Grabowska, Stanisław Lolo, Magdalena Góral, Leszek Walczyk, Ryszard Wrona, Stanisław Kotlarz, Joanna Juszczyńska, Bożena Laska, Natalia Młodzińska, Anna Pochroń, Krzysztof Wójcik, Magdalena Pedyńska, Grzegorz Ambroży, Benedykt Kozieł, Marian Łowicki, Małgorzata Dalmata-Konwicka, Kristian Yasin oraz ks. Adrian  Morgaś. Spacerowicze z zainteresowaniem przystawali by posłuchać choć przez chwilę opowieści Sienkiewicza o losach pierwszych chrześcijan.
Dla wszystkich uczestników Narodowego Czytania w parku przygotowano kilka niespodzianek. Jedną z nich był konkurs na najbardziej autentyczne przebranie za postać z utworów Henryka Sienkiewicza. Jego laureatka, Natalia Chmielowiec, przebrana za Nel z powieści „W pustyni i w puszczy” została nagrodzona pakietem złożonym z książki „Quo vadis”, audiobooka pod tym samym tytułem, którego czyta Henryk Drygalski oraz dwóch adaptacji filmowych książki na DVD: ekranizacji powieści z roku 1951 w reżyserii Mervyna LeRoy i filmu naszej rodzimej produkcji z 2001 roku wyreżyserowanego przez Jerzego Kawalerowicza. Wszystkich, którzy wcielili się w rolę lektorów w podziękowaniu za zaangażowanie, obdarowano powieścią Sienkiewicza z czasów rzymskich z przybitą pamiątkową pieczęcią, którą Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta. Osoby przybyłe na spotkanie z własnymi egzemplarzami powieści również otrzymały okolicznościowy stempel. Najstarszy z prywatnych egzemplarzy pochodził z lat 50-tych XX wieku. Ponadto na wszystkich zgromadzonych w parku czekały przygotowane specjalnie na tą okoliczność zakładki do książek oraz... kiście winogron jako poczęstunek. Najmłodszych uczestników wydarzenia obdarowano małymi pluszakami promującymi nasze Miasto.
Narodowe Czytanie” w Połańcu skończyło się wraz z zachodem słońca. Pozostanie na długo w pamięci zarówno jego organizatorów, jak i wszystkich osób, które przyszły, by choć przez moment znaleźć się w nieistniejącym już świecie znanym z nagrodzonej Noblem powieści Henryka Sienkiewicza.

Serdecznie podziękowania dla Zarządu Banku Spółdzielczego w Połańcu za wsparcie finansowe, które zostało przeznaczone na zakup nagród rzeczowych w organizowanym podczas „Narodowego Czytania” konkursie oraz książek dla osób zaangażowanych w czytanie „Quo vadis”.

Logo BSDyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij