28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu
~ Przed wejściem na teren biblioteki prosimy o zasłonięcie ust, nosa oraz dezynfekcję rąk ~
MIejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Spotkanie z Jarosławem Czechowiczem

spotkanie jaroslaw czechowicz grudzien 2017

W piątek, 15 grudnia, do naszej Biblioteki popołudniową porą zawitał Jarosław Czechowicz, krytyk literacki, niezależny recenzent, pisarz i autor popularnego bloga „Krytycznym okiem”, niegdyś mieszkaniec naszego miasta, by po latach nieobecności spotkać się z dawnymi znajomymi i czytelnikami. Promował swoją najnowszą książkę stanowiącą zbiór wywiadów ze współczesnymi polskimi pisarzami „Poza napisanym”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Tomasza Sekielskiego „Od deski do deski”. Spotkanie poprowadził jego kolega, również polonista - Marek Pedyński, z którym, choć obaj mijali się na szkolnym korytarzu (chodzili do równoległych klas), zapoznali się wiele lat później. Połączyła ich wspólna pasja – literatura.

 

Powrót do korzeni

Jarosław Czechowicz, obecnie nauczyciel języka polskiego w Wieliczce, pochodzi z Połańca. To tutaj uczył się i zawierał pierwsze znajomości, a także zaczął czytać. Książki towarzyszyły mu od dzieciństwa. Jego pasja literacka sprawiła, że był aktywnym czytelnikiem Biblioteki. Mimo, że od wyjazdu z naszego miasta, jak sam obliczył, minęło 25 lat, z sentymentem wspominał początki swojej przygody z literaturą i naszą Biblioteką. Zdradził, że spotkanie u nas wiele dla niego znaczyło, było tym najważniejszym w jego dotychczasowej pracy twórczej.

„Krytycznym okiem” - o swoim blogu i pracy recenzenta

Blog „Krytycznym okiem” to strona z recenzjami, której wydawcom nie trzeba przedstawiać. Pan Jarosław zaczął blogować o książkach, zanim stało się to modne. Z upływem lat i publikacji przeszło tysiąca dwustu omówień współczesnej prozy „wyrobił” sobie opinię krytyka, a raczej jak sam woli to określenie - „niezależnego recenzenta” i ugruntował pozycję na rynku książki. Wiele powieści ukazało się drukiem po jego pozytywnej opinii i również tyle samo wróciło do autora do poprawy lub nigdy nie zostało wydanych.

„Poza napisanym” - rozmowy z pisarzami

Dużo czasu na spotkaniu autor poświęcił promocji swojej najnowszej książki „Poza napisanym”, która ukazała się w ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa „Tomasza Sekielskiego „Od deski do deski”. Publikacja stanowi zbiór jego wywiadów ze znakomitymi pisarzami takimi jak: Katarzyna Tubylewicz, Wit Szostak, Hanna Samson, Andrzej Muszyński, Sylwia Chutnik, Małgorzata Warda, Mateusz Lemberg, Magdalena Parys, Zośka Papużanka, Jacek Melchior, Jakub Małecki, Greg Baxter. Dr hab. Bernadetta Darska napisała o książce: „To efekt wiary w to, że z pisarzami trzeba rozmawiać, a wywiady stanowić mogą znakomite uzupełnienie literatury i dowód pisarskiego zaangażowania w rzeczywistość.” Jarosław Czechowicz już drugi raz spotkał się z twórcami współczesnej prozy polskiej, by porozmawiać o ich świecie, zmusić do zwierzeń, do zdradzenia nieraz intymnych szczegółów z ich życia i kariery. Pierwszy cykl wywiadów zaowocował wydaniem „Roku w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem” (Wyd. Simple Publishing, 2014 r.).
Autor przybliża swoim czytelnikom sylwetki twórców literatury. Okazuje się, że w większości to zwyczajni ludzie, ale z pasją tworzenia, której nierzadko poświęcają się bez reszty. Jednocześnie pokazuje, jakimi prawami rządzi się hermetyczny świat współczesnej literatury i rynku wydawniczego. Jakie trudności stoją na drodze początkującym autorom, którzy nie mogą liczyć na początku na zbyt wiele. Niewątpliwie pozytywna opinia krytyka literackiego może im pomóc otworzyć drzwi do kariery.

Jarosław Czechowicz intymnie, czyli o nowym pomyśle na książkę

Bloger zapytany o to, czy nie myślał, by napisać powieść, odpowiedział, że tak. Od jakiegoś czasu chodzi mu bowiem po głowie myśl, by napisać książkę zawierającą wątki autobiograficzne i odnoszące się do jego skomplikowanych relacji rodzinnych. I tym osobistym akcentem zakończyła się główna część spotkania, które upłynęło w miłej, przedświątecznej atmosferze. Autor nie pożegnał się jednak od razu z wszystkimi sympatykami jego twórczości, ale pozostał jeszcze by przy kawie i poczęstunku porozmawiać z czytelnikami i złożyć autograf na swojej najnowszej książce.
Po spotkaniu pozostały miłe wspomnienia i zdjęcia, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.
Dziękujemy Wydawnictwu „Od deski do deski” za możliwość zorganizowania spotkania.
Zapraszamy do odwiedzenia bloga Jarosława Czechowicza http://krytycznymokiem.blogspot.com


Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij