28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W sobotę, 5 września trwało Narodowe Czytanie. W wielu miejscach naszego kraju, a także poza jego granicami, można było posłuchać „BalladynyJuliusza Słowackiego. Połaniec także czytał. Do uczestniczenia w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w naszym mieście zaprosiła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu oraz Miasto i Gmina Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP nieprzerwanie od 2012 roku mająca na celu propagowanie literatury narodowej. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku podczas dziewiątej już odsłony wydarzenia czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. „Balladyna” to osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach. Historię o zbrodni i karze przez lata nie tracąca nic na swojej aktualności.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku akcja Narodowego Czytania w Połańcu została przeniesiona do internetu.

„Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji” - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji.

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego w Połańcu zorganizowane zostało zatem w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji. Do akcji oprócz naszej Biblioteki włączyli się Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu. Każdy ze współorganizatorów nagrał krótki filmik przedstawiający czytanie wybranych fragmentów dramatu Słowackiego. W rolę lektorów wcielili się bibliotekarze, czytelnicy, nauczyciele, uczniowie, podopieczni i opiekunowie Warsztatu Terapii i Domu Samopomocy, pracownicy oraz młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne do Centrum Kultury. Nagrania połączone zostały w jedną całość i w sobotę rano, 5 września, za pośrednictwem portalu You Tube odbyła się „premiera” filmu. Większość scen została nagrana w plenerze w otoczeniu przyrody. Tajemnicze jezioro Gopło, nad którym umiejscowiono akcję dramatu, odegrał połaniecki zalew. Scenę w lesie z majestatycznym dębem, w pobliżu którego siostry zbierają maliny, nagrano w parku dworskim w Ruszczy. Ogródki działkowe świetnie nadały się do nakręcenia fragmentów dramatu, których akcja rozgrywa się przed wiejską chata. Sceny, które dzieją się we wnętrzu chaty zostały nagrane na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki przy fachowo dobranej scenografii. Lektorzy czytali przebrani za postacie z dramatu, co dodatkowo uatrakcyjniło wydarzenie. 

Kto jeszcze nie miał okazji obejrzeć tegorocznej odsłony Narodowego Czytania w Połańcu gorąco do tego zachęcamy. Link można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki i profilu na Facebooku. Do wysłuchania i obejrzenia „Balladyny” w wykonaniu lokalnej społeczności naszego miasta w osobnym nagraniu zaprasza Burmistrz Połańca – Pan Jacek Tarnowski. Warto z zaproszenia skorzystać.

Wszystkim współorganizatorom serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do udziału w Narodowym Czytaniu w Połańcu. Dziękujemy lektorom oraz osobom, które zadbały o przygotowanie czytających i dobór scenografii. Specjalne podziękowania składamy Panu Grzegorzowi Samborskiemu, który zmontował wszystkie filmiki w jedną całość.

Na koniec zapraszamy czytelników do odwiedzania naszej Biblioteki z własnymi egzemplarzami „Balladyny” celem otrzymania pamiątkowej pieczęci tradycyjnie przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta.


 

Zdjęcie kolorowe, rekwizyty wykorzystane podczas Narodowego Czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z Narodowego Czytania, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, scena
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania Balladyny ze Szkoły Podstawowej w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, kadr z Narodowego Czytania w plenerze, Biblioteka w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania Balladyny ze Szkoły Podstawowej w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, kadr z Narodowego Czytania Balladyny, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania Balladyny, Warsztat Terapii Zajęciowejw Połańcu

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij