28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu
~ Przed wejściem na teren biblioteki prosimy o zasłonięcie ust, nosa oraz dezynfekcję rąk ~
MIejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Skończył się tegoroczny Tydzień Bibliotek, który z uwagi na niecodzienną sytuację wyglądał inaczej niż zwykle. Zaledwie dwa dni przed świętem bibliotekarzy i bibliotek nasza Biblioteka otworzyła się po długiej przerwie, by wystartować z wypożyczeniami książek oraz nową formą Tygodnia Bibliotek. W tym roku ze względu na małego wirusa, który mocno namieszał, majowe święto bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” przeniosło się do rzeczywistości wirtualnej.

A oto, jak wybór hasła Tygodnia Bibliotek 2020 wyjaśnia jego autor:
„Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy”.

Nawiązując do hasła postanowiliśmy zachęcić czytelników do delektowania się książkami i słowami, jak prawdziwi smakosze. Od 8 do 15 maja warto było śledzić nasz profil na Facebooku, gdzie codziennie serwowaliśmy smaczne kąski literackie polecając ciekawe tytuły do poczytania. Proponowaliśmy także ciekawe zabawy, quizy i gry w oparciu o książki i inne zbiory. Każdego dnia przygotowywaliśmy menu literackie, czyli propozycję książek w formie karty dań. Dla przykładu na Dzień Bibliotekarza, „szef kuchni” polecił na początek dnia „Śniadanie z Tiffany”, na obiad „Rosół z kury domowej” i „Papatacze, bubliczki, moskole”, na deser dietetycznie „Wiśniowy jogurt” i na kolację „Przedwojenne smaki”. Codziennie było dodawane nowe menu z innymi książkami. Wszystkie wykorzystane książki były dostępne do wypożyczenia.

Zaproponowaliśmy również czytelnikom zabawę „Kto to taki?”. Zasłoniliśmy maseczką fragment twarzy postaci widocznej na okładce książki biograficznej. Okładce robiliśmy zdjęcie, które następnie zamieściliśmy na Facebooku. Zadaniem czytelników było podanie imienia i nazwiska znanej osobistości z fotografii. Odpowiedzi należało udzielić w komentarzu pod postem. Fotografie wrzucaliśmy kilka razy dziennie przez cały tydzień. „Materiału” nam nie zabrakło, ponieważ w bibliotece można znaleźć wiele biografii sławnych ludzi znanych ze świata ekranu, estrady, sportu i polityki. Przygotowaliśmy także wersję quizu dla młodych czytelników. W tym przypadku pokazywaliśmy niewielki fragment okładki, po którym należało odgadnąć jaka bajkowa postać jest na niej widoczna. Bez trudu udało się czytelnikom rozpoznać Kota Filemona, Elzę z Krainy Lodu, Maszę i Niedźwiedia, Kubusia Puchatka, Smerfa, Lolka z bajki o dwóch kreskówkowych braciach, Harrego Pottera i Boba Budowniczego.

Ciekawą formą promocji literatury podczas Tygodnia Bibliotek były „Historyjki książką pisane”, czyli krótkie opowiadania napisane w oparciu o tytuły znalezionw na bibliotecznych półkach książki. Stworzenie historyjki nie było łatwym zadaniem. Należało bowiem z tysięcy książek wyciągnąć te, których tytuły po połączeniu ze sobą stanowiły główną treść opowieści. Co ważne: opowiadanie musiało mieć sens i miało zaciekawić czytelnika. Powstały historyjki dla dorosłych i dla dzieci. Myślimy, że udało nam się sprostać zadaniu, o czym można się samemu przekonać oglądając efekty pracy w galerii.

Na czas trwania tegorocznego Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy czytelników do wspólnej zabawy pod hasłem „Zagraj z nami!”. Bo kto powiedział, że w gry stolikowe można grać tylko stacjonarnie? Udowodniliśmy, że są gry, jak choćby kultowy „Mistrz słowa” i „Story cubes”, w które można zagrać także przez internet. Wybraliśmy gry opierające się na rzucie kostkami. Te rzuty zostały przez nas nagrane i opublikowane w postaci krótkich filmików na Facebooku biblioteki. W przypadku „Mistrza słowa” na kostkach znajdowały się litery, z których czytelnicy mieli za zadanie ułożyć jak najwięcej niepowtarzalnych wyrazów. W słowie musiały znajdować się tylko wylosowane litery, przy czym nie trzeba było wykorzystać wszystkich kostek. Kostka z gwiazdką to tzw. joker zastępujący dowolną literkę z alfabetu. Natomiast „Story cubes” to gra, na której kostkach widnieją nie litery, a symbole. Należało w oparciu o wylosowane kostki i widoczne na nich obrazki opowiedzieć wymyśloną przez siebie historię. Opowiadanie otwierało standardowe hasło „Dawno, dawno temu” lub „Pewnego razu”. Można było zacząć od dowolnej kostki, najlepiej od takiej, która jako pierwsza przykuła uwagę. Gra jest skonstruowana w taki sposób, że widoczny obrazek nasuwa wiele skojarzeń i każde jest prawidłowe. Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co może ograniczać, to własna wyobraźnia. Odpowiedzi oczywiście należało podawać w komentarzach.

Ale to nie koniec propozycji na czas majowego święta bibliotek. Tydzień Bibliotek to również doskonała okazja by zachęcić czytelników do skorzystania w pełni z usług biblioteki, w tym z zasobów cyfrowych i katalogów on-line. Platforma Ibuk Libra z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowała szereg ciekawostek o wirtualnej czytelni, do której dostęp mogą uzyskać wszyscy czytelnicy biblioteki. Codziennie można było się dowiedzieć czegoś nowego. Dla czytelników chcących skorzystać z możliwości korzystania z internetowego katalogu bibliotecznego przygotowaliśmy samouczek. W kilku krokach wyjaśniliśmy w jaki sposób szybko i skutecznie założyć konto czytelnika on-line, by móc zamawiać książki bez wychodzenia z domu.

Dziękujemy wszystkim za udział w Tygodniu Bibliotek i skorzystanie z naszej oferty. Mamy nadzieję, że niebawem sytuacja wróci do normy i będziemy mogli spotkać się z czytelnikami nie tylko w wirtualnej rzeczywistości. A tymczasem zachęcamy do zajrzenia do galerii zdjęć, w której zebraliśmy wszystkie materiały publikowane podczas trwania Tygodnia Bibliotek w tym roku na Facebooku.

Audrey-Hepburn
Anna-Dymna
Bob-Budowniczy
Corka-kucharki-ksiki
Beata-Tyszkiewicz
Corka-kucharki
Czesaw-Niemen
Danuta-Stenka
Elsa
epidemia-ksiki

 
Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych