28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Nasza biblioteka chętnie przyjmuje wycieczki i z przyjemnością organizuje lekcje biblioteczne i warsztaty. Ostatnio mieli okazję przekonać się o tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zrębinie i Połańcu, którzy odwiedzili nas w marcu. Zwiedzili oni bibliotekę, dowiedzieli się jak z niej korzystać a na koniec „zaprzyjaźnili” się z naszymi najnowszymi nabytkami – robotami Dash i Dot.
Wycieczka rozpoczęła się w Wypożyczalni dla dorosłych, gdzie nasi goście dowiedzieli się jakie książki i czasopisma można u nas znaleźć. Jako ciekawostkę pokazaliśmy im największą książkę jaką posiadamy w zbiorach, czyli „Dziesięciolecie Polski Niepodległej 1989-1999”, ważącą aż 13 kg. Księga wydana została w celu upamiętnienia dorobku pierwszej dekady III RP. Można było własnoręcznie (dosłownie!) przekonać się, czy rzeczywiście jest aż taka ciężka. Dla porównania z półek „wygrzebaliśmy” również książeczki miniaturowe, najmniejsze jakie można wypożyczyć, mierzące kilka centymetrów tomiki poezji. Ale współczesna biblioteka to nie tylko magazyn książek w tradycyjnej formie. Podczas wycieczki młodzi ludzie dowiedzieli się, że w naszej ofercie oprócz książek i czasopism znajdują się audiobooki, filmy i gry planszowe, które można także wypożyczać do domu. Po obejrzeniu części biblioteki dla dorosłych, uczniów zaprosiliśmy do Oddziału dla dzieci, gdzie w luźnej atmosferze odbyła się część druga spotkania. To tu dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem, mogącym w pełni korzystać z naszej bogatej oferty. Zobaczyli jak wiele ciekawych książek nasza placówka gromadzi z myślą o młodych czytelnikach i co oprócz nich jeszcze ma do zaoferowania. Na koniec przygotowaliśmy małą niespodziankę. Odbył się pokaz umiejętności robotów Dash i Dot, w które niedawno dzięki wsparciu od Fundacji Enea wzbogaciła się Biblioteka. Młodzież mogła samodzielnie sprawdzić co potrafią robociki. Do sterowania nimi wykorzystaliśmy tablety. Zabawa robotami sprawiła naszym gościom wiele frajdy. Zwłaszcza gdy do Dashów i Dotów zostały dołączone dodatkowe akcesoria – uszy i ogon królika, spychacz, wyrzutnia piłeczek i cymbałki. Trzeba przyznać, że nawet najmłodsi bez problemu potrafili odnaleźć się w cyberświecie, dowodząc że programowanie robotów to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. W końcu kodowanie to przyszłość.
Dziękujemy dzieciom i młodzieży za liczny udział w zajęciach i zapraszamy do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki.


Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych