W październiku br. Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu realizuje projekt pn. ENEA dla historii. Grant ten skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Połańca i sąsiednich gmin.
Nasza Biblioteka jest jednym z partnerów zadania.
Rok 2024 jest dla Połańca o tyle wyjątkowy, że przypadają w nim rocznice dwóch najważniejszych historycznie wydarzeń. Pierwsza dotyczy lokacji miasta w 1264 r., a druga to okrągła 230 rocznica Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego w 1794 r. Na projekt składają się dwie lekcje historii regionalnej, połączone z tematyką rekonstrukcji historycznej oraz dwa ciekawe działania plenerowe.
Pierwsze z nich odbędzie się już 10 października. Będzie to przedstawienie historyczne połączone z piknikiem rodzinnym w historycznym miejscu, jakim jest Kopiec Kościuszki w Połańcu. Miejsce to łączy się również z tymi dwiema, wspomnianymi wyżej rocznicami. Według przekazów bowiem, Kopiec Kościuszki został usypany na wcześniejszym Kopcu, w którym pochowano legendarnego założyciela Połańca – piastowskiego woja o imieniu Połanek.
Do czasów powstania Połańca i Polski oraz najdawniejszych legend właśnie, nawiązywać będzie widowisko przygotowane przez głównego Partnera w projekcie, czyli Przedszkole Publiczne w Połańcu. Oprócz tego przedstawienia na wszystkich uczestników czekają ciekawe gry i zabawy sprawnościowe, integrujące przede wszystkim rodziny. Takie wydarzenia budują więzi między rodzicami i dziećmi i wyrabiają nawyk wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców Połańca i okolic na Kopiec Kościuszki w Połańcu w czwartek 10 października na godz. 16:00.
Zapraszamy na Noc Bibliotek! W tym roku obchodzimy ją pod hasłem "MOC Bibliotek". Dajcie się przekonać jaką nasza Biblioteka ma w sobie moc!
Naszą "moc"="noc" bibliotek rozłożyliśmy na dwa dni.
W piątek 11 października zapraszamy na spotkania z książką osoby dorosłe.
O godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki a po nim o godzinie 17.00 spotkanie autorskie w duecie. Autorzy bestsellerowych kryminałów - Mariusz Kanios i Michał Śmielak, przyjęli zaproszenie Biblioteki by tegoroczną Noc Bibliotek spędzić z naszymi Czytelnikami. Spotkanie zatytułowane zostało "Oko w oko ze zbrodnią", więc można spodziewać się mrożących krew w żyłach opowieści.
W sobotę 12 października zapraszamy dzieci i młodzież na godzinę 10.30 na film na dużym ekranie. W tym roku jest to opowieść o braterskiej miłości (nie zawsze łatwej). Film "Mój brat ściga dinozaury" oparty na znakomitej książce przeznaczony jest dla nieco starszej widowni od około 11 lat.
Spotkania autorskie odbędą się w ramach zadania "Strasznie dobre książki!" realizowanego z Programu Promocja Czytelnictwa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
MICHAŁ ŚMIELAK
Mieszka w Sandomierzu, polskiej stolicy zbrodni, zatem rozwiązywanie zagadek kryminalnych ma we krwi.
Jako pisarz eksploruje kolejne wymiary związane ze zbrodnią i karą, co zaowocowało wydaniem już kilkunastu powieści. Wszystkie trafiły na listy bestsellerów, co pozwala mu spełniać największe marzenie z dzieciństwa: być pisarzem i oddawać w ręce Czytelniczek i Czytelników kolejne historie.
Zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją trupami niezależnie od początkowego założenia, stąd można spodziewać się po nim w przyszłości głównie thrillerów i kryminałów.
Jego książki cechuje nawiązanie do historii, demonologii ludowej, lokalnych wierzeń i legend oraz humor łagodzący brutalność kryminalnej opowieści. Uwielbia także osadzać akcję swoich powieści w małych, lokalnych społecznościach, które z racji miejsca zamieszkania zna na wylot.
Niezmiennie twierdzi, że w pisaniu najważniejsze to dobrze opowiedzieć historię i rozkochać Czytelnika w głównym bohaterze.
Prywatnie fan rekonstrukcji historycznej, szwendania się po górach, ciężkiej muzyki, gier mmorpg i motocykli. Miłośnik dobrego jedzenia, którym to uczuciem chce zarazić cały kraj.
MARIUSZ KANIOS
"Jestem mężem, ojcem, podatnikiem i motocyklistą. Studiowałem ekonomię i archeologię. Długi czas pracowałem jako dyrektor banku. Trzy lata temu stanąłem nad zawodową przepaścią i zrobiłem duży krok w przód, odchodząc z korporacji. Dziś jestem szczęśliwym człowiekiem.
Kryminał "Uczynkiem i zaniedbaniem" to mój literacki debiut. Książka została dobrze przyjęta przez pierwszych czytelników i zebrała wiele pozytywnych recenzji, co jest dla mnie ogromną satysfakcją. Samo pisanie sprawia mi dużo radości i jest twórczym urozmaiceniem codzienności." - Pisarz sam o sobie
MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY
Film na podstawie książki Giacomo Mazzariolego pod tym samym tytułem.
Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy - niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata (źródło: Filmweb).
Film dla dzieci od około 11 lat.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Nasza Biblioteka kontynuuje projekt "Mała Książka - Wielki Człowiek". Na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Wspólnie przekonujemy o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i wzięcia udziału w akcji, która będzie początkiem ich
czytelniczej przygody na całe życie.
Jak to działa?
Każdemu przedszkolakowi, który odwiedzi naszą bibliotekę w towarzystwie rodzica lub opiekuna i zechce wziąć udział w akcji, wręczymy specjalną Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego
Czytelnika.
Czym jest Wyprawka Czytelnicza?
To zaproszenie dla rodzica i dziecka do wspólnej lektury wyjątkowych opowieści o bohaterach, w których najmłodsi czytelnicy oraz ich dorośli towarzysze mogą rozpoznać siebie. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzi książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, którą napisał znakomity autor literatury dziecięcej Wojciech Widłak i którą wzbogaciła pięknymi ilustracjami Aleksandra Krzanowska. Ponadto w Wyprawce znalazła się broszura informacyjna dla rodziców, przedstawiająca korzyści płynące z czytania od najmłodszych lat dla rozwoju dziecka.
Do czego służy Karta Małego Czytelnika?
Odebranie Wyprawki wraz z Kartą Małego Czytelnika to prawdziwy początek czytelniczej przygody i zabawy. Przedszkolak, który dołączy do akcji, za każdą kolejną wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Jeśli dziecko zechce kontynuować przygodę, może otrzymać w bibliotece nową Kartę Małego Czytelnika i jako częsty gość kontynuować zbieranie naklejek.
Dlaczego warto odwiedzać bibliotekę z dzieckiem?
Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale również szeroką ofertę kulturalną. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekarzy.
Wizyty w bibliotece uczą dzieci samodzielności, dokonywania własnych wyborów oraz odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych, pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce.
W sobotę 28 września 2024 r. odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Biblioludków. Robiliśmy jesienne kapelusze z gazet, które zostały ozdobione liśćmi, wstążkami, kokardami. Było przy tym mnóstwo wesołej zabawy i rozmowy o jesieni. Na koniec, jak zwykle naszym zwyczajem, graliśmy w planszówki.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu jest beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1 „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.
W 2024 roku na realizację zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek Interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0” Biblioteka uzyskała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 6250,00 zł.
Głównym celem Priorytetu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2021-2025, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, ebooków, audiobooków także poza godzinami otwarcia placówek bibliotecznych, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Czytaj więcej...Zamknij